Kapat
Bilim 993 görüntülenme 0

Dünya’nın En Güçlü Bilgisayarı Yapay Zeka Devri İçin Özel Olarak Yapıldı

Amerika’nın yeni Summit makinesini inşa etmek için kullanılan teknoloji, aynı zamanda mükemmel hesaplama işlemleri için insanlığa faydalı olacak.

2013 yılından beri, Çin dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarını üretmekte. Amerika, Çin ‘den zirveyi tekrar alacak gibi görünüyor. ABD Enerji Bakanlığı’nın Oak Ridfe Ulusal labaratuarı’nda bulunan mühendisler. Çin’in yaptığı Sunway TaihuLight’ı işlem gücünde geçen Summit’i ortaya çıkardı.

Yeni süper güçlü bilgisayar saniyede 200 milyon milyarlık hesaplama gücüne sahip. TaihuLight ‘ın işlem gücünden %60 daha hızlı çalışan bu bilgisayar Oak Ridge’de barındırılıyor. Amerikan hükümeti için ulusal bir gurur olduklarını belirten mühendisler, süper bilgisayarın günümüzde endüstride yeni uçak tasarımlarının malzemeleri oluşturulurken kulllanılıyor. Bir takım süper bilgisayarlar ise ordu tarafından nükleer silah tasarımlarında ve bilim adamları tarafından kullanılmakta.

summit süper bilgisayar

summit süper bilgisayar

Süper güçlü bilgisayar

Summit üzerinde çalışan mühendis ekip Summit süper bilgisayarın yapay zeka ve makine öğrenimi için yapılan ilk süper bilgisayar olduğunu söylüyor. AI (artificial intelligence) yapıları için Nvidia’nın 27000 üzerinde GPU çipi ve IBM ‘nin bazı Power9 çiplerini içeriyor. Ayrıca veri gönderimi ve iletişimi için ultra hızlı bir iletişim kullanılıyor.

IBM ‘den Bob Picciano, yapılan bu süper bilgisayarın Titan ‘dan 10 kat daha hızlı çalışıyor ve Summit Titan’a göre %50 daha fazla enerji kullanıyor. Her ne kadar enerji kullanımı fazla olsada gelinen nokta ileri teknolojilik cihazların ve bilimsel araştırmaların ciddi anlamda önünü açıyor.

Standford Üniversitesi’nden Patrick Brown, Summit’in ayrıca iklim modellemede büyük ölçüde işe yarayacağını söylüyor. Beklenilen ısınma miktarının bulutlar üzerindeki davranışının modellenmesi için bilgi işlem gücünün beklenilen seviyede olacağı söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir