PR Çalışması Nedir?

0
248 görüntülenme

Her gün markaların PR çalışmalarına daha büyük bütçeler ayırmaya başladığı ile ilgili haberler okuyoruz. Markaya çok büyük katkılar sağlayan PR çalışmalarını mercek altına almak istedik. İlk olarak PR çalışması nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

PR kısaltması İngilizcede “public relations” kelime grubundan gelmektedir. Dilimize halkla ilişkiler olarak çevrilir. Kısaca medya, basın ve sosyal medya araçlarını kullanarak insan zihninde markaya ait olumlu düşünceler yaratma sanatı olarak tanımlanabilir.

PR çalışmaları eğer markayı ünlü yapıyorsa doğru bir planlamanın olduğu söylenebilir. Ancak kusursuz bir PR çok daha büyük boyutlarda etkiler göstermektedir. Marka ve halk arasında yıllar boyu devam edecek bir güven ilişkisi kuran PR çalışmaları her zaman kusursuz çalışmalar olarak nitelendirilmektedir.

Başarılı PR Çalışması Nasıl Yapılır?

PR çalışmaları temelde 6 farklı aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak gerçekleşecek olan çalışmadan beklentilerin net bir şekilde belirtilmesi ve bu beklentiler ışığında planlamanın yapılması gerekmektedir.

PR çalışmasının ikinci aşaması ise hedef kitlenin belirlenmesidir. Markanın halkın hangi kesimi ile kusursuz bir bağ kurması amaçlanıyorsa bu kesimin belirlenmesi ve tüm adımların bu kitleye göre atılması gerekir.

PR çalışmasını gerçekleştirecek olan ajansın tercih edilmesi üçüncü aşamayı ifade eder. PR çalışması gerçekleştirebilecek çok sayıda ajans bulunurken bunlar arasından marka için en uygun olanlarının seçilmesi gerekir.

PR çalışmasının gerçekleştirileceği platformun belirlenmesi dördüncü aşamayı oluşturur. Sosyal medya platformları son dönemin en çok tercih edilen adresi olmaktadır. Ancak diğer basın ve medya organları da çalışmalar için tercih edilebilir.

Yayınlanacak olan basın bültenin hazırlanması beşinci aşamayı oluşturur. Tercih edilecek her kelimeye dikkat edilmesi gerekir. Slogandan alt metinlere kadar özenle seçilen kelimelerden muhteşem bir bülten oluşturulur.

Son olarak hazırlanan bültenin basına ve medya organlarına dağıtılması ile PR çalışması sona eder. Hemen ardından çalışmanın etkilerinin gözlemlenmesi gerekmektedir. İstenen etkilerin ortaya çıkmaması ikinci bir işlemi mecbur kılabilir.

PR Çalışmaları Ne Zaman Yapılmalı?

PR çalışmasının marka için önemi son derece yüksektir. Markanın ilk ortaya çıkış döneminde böyle bir çalışma yapılması olmazsa olmazdır. Ancak markanın itibarını kötüleyecek bir durum söz konusu olduğunda hasarı azaltmak amacıyla da muhteşem PR çalışmaları gerçekleştirilebilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin