VPS ile VDS Arasındaki Fark Nedir?

0
304 görüntülenme

VPS ile VDS farkı hosting kiralamak isteyen müşterilerin en çok merak ettiği konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor olmakta.

Eğer bir müşteri hosting firmasından sunucu almaya karar verdiyse pek çok sunucu türüne denk gelmiş olmalı. Bunlardan birisi VPS ile VDS olmakta. Müşterilerin sunucu kiralamadan önce VPS ile VDS arasındaki farkı güzel bir şekilde öğrenmesi gerekiyor.

VPS hakkında bilgi

VPS’nin açılımı virtual private server olarak geçiyor. Bu sistem, tek sunucunun birden fazla sunucuya bölünmesi ile oluşturulan bir sunucu tekniği olmakta. Kaynakların daha verimli şekilde kullanılması için uygulanan bu sistem ile birlikte müşteriler gerektiği kadar sunucuya sahip olabiliyor. Bu durum hosting firmasının ekonomik açıdan daha ayrıcalıklı olmasına da olanak tanıyor. Örnek vermek gerekirse 16 çekirdek işlemci, 100 GB disk ve 24 GB RAM içeren bir makine olsun. Hosting firması bu makineyi 4’e bölerek her bir kullanıcıya 4 çekirdek işlemci, 25 GB disk ve 6 GB RAM verebilir.

VDS hakkında bilgi

VPS ile VDS farkı konusuna geçmeden önce VDS hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. VDS’nin açılımı virtual dedicated server olarak yer alıyor. VPS’nin tam tersi olarak tek bir sunucu makinesi bölünmeden müşteriye verilir. Yani eğer makinede 16 çekirdek işlemci, 1 TB disk alanı ve 32 GB RAM bulunursa bu makine tamamen müşteriye ait olur. Fiyat konusunda VDS makineler biraz daha tuzlu olabilir fakat VPS olmadığı için performans daha yüksek olacaktır.

VPS ile VDS farkı

VPS ile VDS arasındaki en önemli farklardan birisi VDS’nin performansının VPS’ye göre daha yüksek olduğu. VPS şeklinde sunulan makineler her ne kadar bölünüyor olsa da bir diğer kullanıcının yaptığı büyük bir işlemin az da olsa diğer makinelere etki etmesi mümkün. Bunun yanı sıra eğer makinede bir müşteri donanımsal bir sorun çıkarırsa bu durum o makinedeki tüm kullanıcıları etkileyebiliyor. VDS ise müşteriye özel olduğu için bu makinede böyle bir sorun yaşanmıyor. Yani bu tamamen müşterinin kullanımına bağlı. Kısacası performansı yüksek ve kaliteli bir sunucu için VDS, uygun fiyatlı ve düşük bütçeli projeler için VPS tercih edilebilir.

https://gear4game.com/teknoloji-haberleri/

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin