Silikon Vadisi Neden Çoklu Ekran Kullanıyor? (Neden Çoklu Ekran Kullanılmalı)

1
2.061 görüntülenme

Çoklu ekran kullanımı ülkemizde genelde oyuncular tarafından kullanılsa da Silikon Vadisindeki girişimciler genellikle çoklu ekran kullanımını öneriyor.

Birden fazla monitöre sahip olmanın sizce ne gibi avantajları ne gibi dezavantajları var? Ultra geniş ekran demek daha az kaydırma ve daha az sekme anlamına geliyor.

Neden çoklu ekran kullanılmalı?

Bu yazımız daha çok girişimci arkadaşlara yönelik olacaktır. Bildiğiniz üzere Silikon Vadisi girişimcilik kavramının başladığı en önemli nokta olma özelliğine sahip.

Silikon vadisinde yeni kurulmuş bir startup veya yüksek teknoloji üreten büyük bir firmada geleneksel olmayan farklı süslemeler, farklı aydınlatmalar, iş yerlerinde masa tenisi masaları ve daha birçok şey görebiliriz fakat tüm bu firmalarda en çok ortak olan nokta birden fazla bilgisayar ekranı kullanımı.

Birden fazla monitör kullanımı bankalarda başladı ve birçok bilim kurgu filminde karşımıza çıktı daha sonra ise yayılmaya başladı. Çünkü donanımdaki fiyat artık düşmeye başladı bu yüzden çoklu ekran kullanımının maddi açıdan bir zorluğu pek kalmadı diyebiliriz.

Yüksek teknolojili bir şirkette şöyle bir tur attığınızda her yerde monitörleri göreceksiniz. Microsoft ‘daki çalışma ortamlarında ortalama her çalışanın önünde 2 3 tane bilgisayar ekranı bulunmakta. Neden çoklu ekran kullanmalısınız? Girişimciyseniz evet kullanmanız gerekiyor. Gelin beraber çoklu ekran kullanmanın avantajlarına bakalım.

1- Kolay Veri Erişimi

Nedir bu kolay veri erişimi? Bu özellik belkide çoklu ekran kullanmanın en iyi avantajı. Örneğin ben bu blog yazısını yazarken maddi yetersizliklerden dolayı çoklu ekran kullanmıyorum. Tarayıcım da 6 sekme açık ve bu yazıyı hazırlarken gerekli referanslar ve birleştirmeler için tek tek sekmelere tıklayarak, aşağıya yukarıya çıkarak zaman kaybediyorum. Kısacası görmeniz gereken şeyleri göstermek için çoklu ekran kullanmalısınız.

Veya bir yazılımcıysanız bir ekranda projenizin kod dosyası diğer ekranda veritabanı bağlantılarınız için tablolarınız olabilir böylelikle hızlıca kodlamaya devam edebilirsiniz. Bir yerden bir takım yazıları kendi ekranınızda yazarken bazen bu yazıları veya rakamları akılda tutmak gerek olabilir bu durumda da çoklu ekrana sahip olmanız yanlış yazma olasılığınızı azaltacaktır.

2- Aktif İzleme

Müşteri temsilcileri, satış danışmaları veya bilgi işlem sorumluları gibi bazı görevler hızlı yanıt gerektirebilir. Gelen maillere acil dönüş yapmak gerekebilir. Bu durumlarda ihtiyacınız olan mail için ayrı bir ekran kullanmak olacaktır. Bazı durumlarda iki ekran da size yetmeyebilir 3 ekran kullanarak birinci ekranda ana işleriniz diğer iki ekranda yan işlerinizi gösterebilirsiniz.

3- Görev Önceliği

Birçok insan çoklu ekran kullanmanın avantajı olarak görev önceliğiniz yönetebileceğini söylüyor. Yani tek monitörde birden çok işiniz dahi olsa siz sadece bir tanesine odaklanıyorsunuz ve diğerlerine pek zaman ayıramadığınızdan belkide işiniz aksıyor. Birden fazla bilgisayar ekranına sahip olarak görevlerinizi her ekranda ayrı ayrı gösterin böylelikle görev önceliği ve zamanı doğru kullanabilirsiniz tabii bunun için bazı öz disipline de sahip olmak gerekebilir.

Jon Peddie araştırması 2002, 2012 ve 2017 yıllarında yaptığı araştırmalar sonucunda çoklu bilgisayar ekranı kullanan kişilerin üretkenliğinin tek monitör kullananlara göre %42 daha fazla olduğunu göstermiştir.

Çoklu ekranlara alternatif

Çoklu ekran kullanamayan kişiler için en iyi alternatif geniş ekran bilgisayar kullanmak olabilir. Fakat ultra geniş monitörlerin dezavantajı bazı programların ve websitelerinin o genişliğe uygun olarak tasarlanmamasıdır bu yüzden yeniden boyutlandırma da konumlandırma da bir takım sıkıntılar çıkabilir. Ultra geniş ekran monitör de kullanamam diyorsanız görevlerinize uygun sanal masaüstü kullanın.

Çoklu Bilgisayar Ekranının Dezavantajları

Birden fazla monitör kullanmak herkes için uygun değildir. Bazı kullanıcılara göre çoklu ekran kullanımı mükemmel bir sistem olmadığı için tekli ekrana tekrar geçiş yapıyorlar. Hiç şüphe yok ki iki ekran kullanımı durumunda bir takım dikkat dağınıklıkları olacaktır işte bunu önlemek için belirli bir disiplin seviyesine sahip olmalısınız kısacası o sistemi kendi içinizde oturtmalısınız.

Sağlık açısından bakacak olursak çoklu monitörlerin konumlandırılması eğer düzgün yapılmamışsa uzun sürede boyunda ağrı yapabilir. Çoklu ekran için alanınızın dar olmaması gerekmektedir. Ve son olarak çok fazla laptop kullanıyorsanız ve laptopınızı sık sık işten eve götürüp getiriyorsanız her seferinde ekran kablosunu takmak sıkıcı olabilir.

Çoklu ekran kullanan girişimcilerimizin yorumlarını bekliyoruz.

1 YORUM

  1. Çoklu ekran kullanımı sürekli olarak pc başında olan herkes için kolaylıktır eğer düzgün konumlandırılıp beyindede oturtulursa. İlk zamanlar biraz sıkıntı yaşansada daha sonra bu rahatlığın tadını çıkaracaksınız..

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin