Sunucu Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

0
337 görüntülenme

Birçok kullanıcının merak ettiği konulardan birisi olan “Sunucu optimizasyonu nasıl yapılır?” sorusu insanların merak ettiği bir durum olmakta.

Günümüzde pek çok web sitesi bulunuyor. Her bir web sitesi kendine özgü özelliklere sahip bir site kurarak o siteyi geliştiriyor ve bazıları da bu işten para kazanmaya çalışıyor. Web sitesi kuran site sahiplerinin bazılarının dikkat etmediği bir konu olan optimizasyon, sunucunun performansının düşmesine ve sayfaların geç açılmasına neden olabiliyor.

Sunucu optimizasyonu nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli?

Bu konuda öncelikle bir örnek verelim. Günümüzde en çok kullanılan blog sistemlerinden birisi olan WordPress, pek çok web sitesinde karşımıza çıkıyor. İnsanlar web sitesi kurarken bu yazılımın gücünden faydalanarak web sitesini geliştirmeye çalışıyor. Bazı WordPress siteleri yeterince optimize edilmediği için oldukça yavaş çalışabiliyor. Sayfaların yavaş açılmasını önlemek için bu konuda bazı çalışmaların yapılması gerekiyor.

Sunucu optimizasyonu yapılırken dikkat edilen konulardan birisi web sitesinde yer alan yazılım olmakta. Eğer yazılım kaliteli bir yazılım değilse ve optimizasyon odaklı bir özelliği yok ise bu durum performansı etkiler. WordPress kullanılıyor ise ve eklentiler web sitesini yavaşlatıyor ise bu konuda yapılması gereken eklentilerin optimize edilmesi veya bazı düzenlemeler yapılması. Kısacası işin yazılım kısmı yazılan koda ve içeriğe bağlı.

Yazılım kısmı halledildiği halde halen yavaşlık mevcut ise bunun sebebi sunucu makinesi ile ilgili olabilir. Sunucu makinesindeki yavaşlık bu soruna sebep olabileceği için bu konuda yapılması gereken hosting firması ile iletişime geçip kontrol sağlamak.

Sunucu optimizasyonu nasıl yapılır?” sorusuna verilebilecek bir diğer cevap Apache ve MySQL ayarlamaları olmakta. Eğer web sitesi PHP ile geliştiriliyor ise sunucu yazılımının da en iyi şekilde optimize edilmesi gerekiyor. Bu da performansı arttıran bir çalışma olmakta. Bunun yanı sıra optimizasyon adına yapılan çalışmalar arasında Nginx optimizasyonu, PHP ayar düzenlemesi, Mod düzenlemesi, Yedekleme sistemi yapılandırması, Sunucu makinesindeki bazı ayarların düzenlenmesi, Önbellek sisteminin kullanılması ve bu gibi çeşitli detaylar performansı arttıran bir etkiye sahip.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin