Kapat
Mobil 3.526 görüntülenme 0

ASUS Zenfone 5 ya da Asus Zenfone X mi demeliyiz?

Selamlar G4G Ailesi! Bugün ki yazımızda hepimizin de bildiği üzere yurt dışında geçtiğimiz bir iki gündür süren MWC “Mobile World Congress” adı altında yapılan etkinlikte ASUS Zenfone 5 modelinin iPhone X ile benzerliğine değineceğiz!

Tabii çoğu teknoloji aşığı kişinin de merak ettiği konulardan biri de bu etkinlikte tanıtılan telefonlar ile ilgili detaylar; Ülkemize gelecek mi?,Fiyatı ne olacak? ya da Alınır mı? Alınmaz mı? tarzındaki karşılaştırmalar ve sorular.Tabii bu sorularınıza da ileri süreçteki yazılarımızda değineceğiz fakat şuan değinmek istediğimiz konu Asus Zenfone 5.

Asus Zenfone 5 / Andrew Hoyle / CNET

Asus Zenfone 5 / Andrew Hoyle / CNET

Asus Zenfone 5 tabi ki de herkesin tahmin edebileceği şekilde Apple iPhone X modeline olan benzerliği ile çok fazla öne çıktı ve insanlarında ilgisini çekti.Asus Zenfone 5 ve 5Z modellerini duyurmasının ardından söylentilere göre çoğu yerde ön sipariş almaya başladı bile.Dilerseniz bir ekran görüntüsü ile teknik özelliklerini gösterelim:

GSMArena Asus Zenfone 5&5Z Özellikleri

GSMArena Asus Zenfone 5&5Z Özellikleri

Yukarıdaki resimde de hızlıca incelenebildiği biçimde Asus Zenfone 5 ve 5Z modellerinin teknik özellikleri aynı.Şimdi asıl konumuza geçmek gerekirse teknik özelliklerden öte bu telefonun tasarımı konusunda insanların aklında bir çok soru var.Bunlardan bazıları ise “Apple telif atmayacak mı?,Ürünün aynısını kopyalamış herhangi bir cezası yok mu?” tarzında sorular,bu sorulara yanıt vermek ise sanırsak ki pekte zor değil.Apple’ın dava açacağını ya da herhangi bir telif atacağını düşünmüyoruz çünkü tasarım tamamıyla aynı değil.Bir diğer noktaya değinirsek Asus Zenfone 5’in tasarımının Apple iPhone X tasarımından çok daha üstün olduğu söyleniyor,arka tarafının dairesel alüminyum olması daha çekici bir hal aldırıyor tarzındaki görüşler de piyasada gitgide artıyor.

Zenfone 5 vs iPhone X | CNET

Zenfone 5 vs iPhone X | CNET

Belirttiğimiz gibi fark tabi ki açıkça ortada.Asus Zenfone 5’in ortasında bir adet tuş bulunuyor ve çevresinde dairesel biçimde alüminyum kaplama mevcut iken Apple’ın iPhone X’inde sade bir düz beyaz hakim ve Apple’ın logosunu görüyoruz.Kamera yerleştirme bakımından hemen hemen aynı seviyelerde birbirlerini izlerken Apple kamera flaşını yükseltili iki kameranın arasına koyarken Asus iki kameranın arasına girmeden altına yerleştirmiş.Bu tasarımsal benzerlikler bir yana her ne kadar birbirlerinin “kopyası” olmasalar da bizce Apple bir tür mesaj ya da göndergesel biçimde bir mesaj verecektir.Tabii bu ya dava olur ya bir reklam filmi olur ya da başka bir çeşit.Sizin fikriniz ne? Sizce hangisinin tasarımı daha güzel? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın! Esenlikle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir