IMEI Nedir, IMEI Nasıl Sorgulanır?

0
1.225 görüntülenme

Cep telefonu üreticileri üretmiş oldukları cihazlara eşsiz bir numara verir ve bu numara örnek verecek olursak telefonun kimlik numarasıdır. IMEI telefonun ” Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği ”anlamına geliyor. Bu numarayı aynı anda sadece 1 cihaz kullanabilir. 2. bir cihaz kullanamaz.

IMEI Numaraları Neden Gizlenir, Gizliliği Önemli Mi?

IMEI numarasını TC kimlik numaranız gibi görebilirsiniz. Adınıza kayıt edilmiş ve fatura edilmiş telefonun IMEI numarası sizin sorumluluğunuzda oluyor. IMEI numaranızın başka cihazlara kopyalanması çok riskli bir durumdur. Kötü niyetli şahıslar sizin IMEI numaranızı başka cihazlara kopyaladıktan sonra yaptıkları aramalar ile suç işleyebilirler ve bu durumda bir kanıt gösteremezseniz suçlu durumuna düşeceksiniz. IMEI kopyalama durumu genelde yetkisiz teknik servislerde karşılaşılıyor. Tamir edilen telefonun IMEI numarası kayıt ediliyor ve daha sonra kullanılıyor. Bu durumu yaşamamak için cihazınızı yetkili servislere götürün.

İkinci El Telefon Alırken ve Satarken Dikkat Edin!

IMEI numaraları sadece kopyalandığında suç işlenilmez. İkinci el telefon aldığınızda telefonun faturasını mutlaka isteyiniz. Cihaz çalıntı olabilir, suç işlenmiş vs olabilir. Kendi faturalı cihazınızı satarken ise çok dikkat etmelisiniz. IMEI numarası resmi olarak üzerinize kayıtlı olduğu için satın alan kişi bir terör örgütüne mensup olabilir vb yasal suç işleyecek olabilir. Telefon resmi olarak sizin üzerinize kayıtlı olduğu için herhangi bir durumda suçlu durumda olacaksınız. Böyle bir durum yaşamamak için cihazın satıldığını beyan eden bir yazı yazabilir ve ıslak imza attırabilirsiniz.

IMEI Numarası Nasıl Sorgulanır?

Cep telefonunuzda numara tuşlama bölümüne *#06# tuşlamasını yaparak IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Bu numaranın kayıtlı olup olmadığını aşağıdaki e-devlet web sitesinden sorgulatabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin