Kapat
could not find dart in your flutter sdk hatası
Mobil 5.043 görüntülenme 0

Flutter Visual Studio Code “could not find dart in your flutter sdk” Hatası Çözümü

Visual studio code editöründe flutter’ı kurdunuz ama “could not find dart in your flutter sdk” hatası alıyorsanız bu hatanın çözümü sizlerle.

Could Not Find Dart in Your Flutter Sdk Hatası Çözümü

Öncelikle visual studio code programını açınca extension kısmından “flutter” extensionı kuruyorsunuz bununla birlikte dart da otomatik yükleniyor. Bunu extensionlardan kontrol edebilirsiniz.

Daha sonra “ctrl+shift+p” yaparak açılan satıra “flutter” yazıyorsunuz ama sağ alt köşede “could not find dart in your flutter sdk” diye bir hata beliriyor. Bu hata size flutter sdk nızda dartın bulunamadığını söylüyor e halbuki biz bu extensionları kurduk neden böyle oldu? Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte bu sorun genelde eksik setup dan dolayı kaynaklanıyor. Neyse hatanın neyden kaynaklığını boşverelim hemen çözüme geçelim.

Bilgisayarınızdan flutter ‘ı kurduğunuz klasöre giriyorsunuz. Benimki şu şekilde: “C:\flutter” bu klasörde bulunan “flutter_console.bat” dosyasını açıyorsunuz. Bu açılan bir siyah terminal olarak düşünebilirsiniz.

could not find dart in your flutter sdk hatası

could not find dart in your flutter sdk hatası

Açılan bu terminalde öncelikle flutter klasörünün bulunduğu konuma gitmeniz gerekiyor bunun için cd komutunu kullanıyoruz. Benimki şu şekilde: “cd C:\flutter daha sonra “flutter upgrade” komutunu yazıp enter yapıyoruz. Böylelikle flutter güncellenecek ve burada aslında olmayan dart sdk sı inmiş olacak.

could not find dart in your flutter sdk hata çözümü

could not find dart in your flutter sdk hata çözümü

Could not find dart in your flutter sdk hatası çözüldü. Şimdi Visual Studio Code editörüne girip “ctrl shift p” ile flutter yazıp ilk flutter projenizi başlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir