Bilgisayarımızı Nasıl Daha Hızlı Kullanırız ?

0
940 görüntülenme

Çoğu genç gamerların sorunlarından biri olan bilgisayar hızı konusunu ele alıcam.
Öncelikle sadece gamerların değil aynı şekilde bilgisayarların genel bir sorunu olduğunu belirtmek isterim fakat genel şikayet gamerlardan.

Sahip olduğunuz cihazların ne kadar hızı kaldırabilceğini unutmamakla birlikte ne yazık ki pay to win meselelerden biri olduğunuda belirtmek isterim fakat hemen olumsuz düşüncelere kapılmayıp elimizden gelenin en iyisini yapmakta fayda var.

Sahip olunan programalar:

-Genelde görülmediğinden dolayı önemsenmeyen bir konu olduğundan dolayı gereksiz dosya ve program çokluğundan meydana gelen bir yavaşlama mevcut.

Özellikle kendi kendine çalışmaya başlanan ve siz görmesenizde alakası yokmuş gibi gözüken bir programın çalışması ile tetiklenen programlar ve gereksiz büyüklükte, gözükmeyen ara dosyalar mevcut.

Denetim masasından başlayarak kullanılmayan programların kaldırılması,hiç uğrayanı olmayan ara dosyaların denetlenmesi ve gereksizlerin kaldırılması büyük önem arz etmekte.

Özellikle bazı tarayıcı ve programlarda bulunan otomatik indirme ile hiç girmediğiniz dosyalara bazı ara dosyalar sıkıştırılır ve bu dosyalar bilgisayar için bir yük haline gelir.

Bu tarz problemlerin yaşanmaması için bilgisayarı düzenli olarak denetlemek ve otomatik indirmeye mevcut tarayıcı ve uygulamaların özelliklerinin kapatılması veya kullanımından vazgeçilmesi gerektiğini unutmayalım.

Girdiğiniz sitelerde bu otomatik indirme özelliğine sahip olduğunuda belirtmek isterim.


Bilgisayar işlemcisi:

İşlemci atan kalp gibidir,ne kadar hızlı atarsa o kadar kan pompalar fakat fazla hız bir krize sebep olur.

Bu örnek ile demeye çalışdığım sahip olduğunuz işlemcinin kullanım miktarını ayarlayarak,istenilen hıza yaklaşılabileceği fakat sahip olunmayan hıza ulaşılmaya çalışırken o işlemciye fazla yük bindirip çökerte bilirsiniz.

Özellikle kullanılan bazı hızlandırma programlarında böyle bir durum mevcut.Her ne kadar farkında olunmasada ve istemilen hıza ulaşıldı diye sevinilsede
farkında olmadan kalıcı olarak işlemciyi kullanılmaz bir hale getirerek anakartı yakabilir ve dönüşü olmayan bir sorun ile karşılaşabilirsiniz, bu nedenle sahip olduklarınızın dışına çıkmaya çalışırken dikkatli olum,dönüş yolunu kaybedebilirsiniz.

Kullanılan hızlandırma programlarının çoğu tehlikeli olsada içlerinde gerçekten işlevi için kullanılanlar var fakat dediğimiz gibi programın işlemcinizi ne kadar zorladığına dikkat edin.

Farkında olmadan çalışan programlar:

Bilgisayarı yoran durumlardan biri olan farkında olunmadan çalışan programlar mevcut.
İndirilen programın kimisi bazı ek kaynaklardan yola çıkarak tetiklensede kimisininde siz bilgisayarınızı başlattığınız anda otomatik çalışma komutu mevcut, anlayacağınız üzere kullanılmadığı halde çalışan gereksiz uygulamalar cihazı yavaşlatmakta,bu nedenle özellikle görev yöneticisinden başlangıçtan itibaren
çalışmaya ayarlanmış programlar başta olmak üzere,siz farkında olmadan işlevde bulunan programları bulmakta,bulunduğu an kapatılmasında ve gereksiz görüldüğü halde karldırılmasında fayda var.

Gördüğünüzü üzere bilgisayarınızı siz farkında olmadan yavaşlatan bir çok etken mevcut. Yazımızın başındada belirttiğimiz üzere sahip olunan cihazların sınırını çok aşmayacak biçimde yapılan gerekli düzenlemeler ile bilgisayarınızı hızlandırmak mevcut.

Kasmayan,çalışmalar ve eğlenceler dileği ile bir sonraki yazımızda görüşürüz.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin