11km Uzunluğa Sahip Robot Kolun İşlevleri!

2
4.772 görüntülenme

Bir bitkiden ilham alınarak geliştirilen bu robot kol denizin dibindeki canlılara zarar vermeden yakalayabilecek. 11km derinliğe inebilen robot kolun ön testi yapılmış.

11 kilometrelik robot kol

Harvard’dan Wyss Institute araştırmacıları yaptığı çalışmalar sonucunda bilime katkı sağlamayı hedefleyen denizin derinliklerinde bulunan hayvanları yakalamak için bir robot kol geliştirdi. Geliştirilen bu robot kol oldukça hassa bir yapıya sahip geliştirilme aşamasında araştırmacılar doğayı taklit etmeyi unutmadı ve taç yapraklarının yapısını ilham olarak aldı.

11kmlik robot kol
11kmlik robot kol

Bu denli uzunlukta bir yapıda sadece 1 adet motor kullanılmakta yani anlayacağınız tüm eklemleri oynatan sadece bir motor var. Bu robotun üzerinde kameralar ve sensörler bulunmakta. Deniz hayvanlarına belli bir mesafe yaklaşan robotlar hayvana zarar vermeden onu hafif bir dokunuşla yakalıyor. Harvard ‘lı araştırmacılar yaptıkları açıklamada yaptıkları robotik kolun sadece deniz anası ve ahtapot gibi canlıları yakalayamadıklarını belirtti. İleriki dönemlerde buna bir ağ atma mekanizması getirilebilir kanaatindeyim.

Robotik kol ile canlı incelemesi

Robotik kolu ilk testi 700 metre derinlikte yapıldı ve başarılı sonuçlar alındı. Robot kol 11km derinliğe kadar dayanabilecek bir yapıya sahip sonraki testlerde bunun başarılı olup olmadığını göreceğiz. Hayvan yakalayıcı robotik kol ile deniz canlılarını inceleyen araştırmacılara çok büyük katkı sağlanacak ve hayvan yaşamı daha iyi anlaşılacak.

Araştırmacılar robotun ileriki seviyelerinde sadece canlıyı tutmak değil aynı zamanda DNA analizi yapıp, 3D modelleme çıkarılması gibi özelliklerin de olabileceğini söyledi.

Hassas deniz organizmalarını araştırmak için robotik kol videosu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin