Kapat
boston dynamics spotmini robot köpeği
Bilim 11.273 görüntülenme 0

Boston Dynamics SpotMini Robot Köpeği Özellikleri Neler? Piyasaya Ne Zaman Çıkacak?

Boston Dynamics firmasının ürettiğini SpotMini Robot köpeği özellikleri nelerdir? Spotmini Robot köpeği ne zaman satışa çıkacak? Bilimin ileri noktası Boston Dynamics.

Google adı altında daha önceleri çalışan Boston Dynamics firması son zamanlarda karşımıza çıkan videolarıyla herkesin ilgisini çekmiş durumda. Hayvan şekillerinde yapılan robotları ayrıca hayvanların davranışlarının taklit edilmesi sonucu çalışıyor. Şubat ayında yayınlanan bir takım videolar SpotMini adlı robotun neler yapabileceğini bizlere göstermişti.

SpotMini Robot Köpeği Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Boston Dynamics firması yaptığı açıklamada ürettikleri SpotMini köpek robotunun gelecek yıl satışa çıkarılacağını bildirdi. Dynamics firması kurucusu Marc Reibert, Kaliforniya’da yapılan bir konferansta SpotMini köpek robotunun şuan için ön üretim safhasında olduğunu belirtmişti. Sözlerinde seri üretimin 2019 ortalarında gerçekleştireceğini belirtti.

Boston Dynamics SpotMini Robot Köpeği Özellikleri

SpotMini 30 kilogram ağırlığında ve bir köpek şeklinde dört bacağı bulunmakta.

  • Yarı otonom hareket etme özelliği
  • Gideceği yoluüzerinde bulunan kameralar yardımıyla veya kameralarda bağımsız olarak bulabiliyor. (Gittiği yolu öğrenme gibi bir özelliği olabilir)
  • Üçün taraf yazılımcılar robotu kendi kullanım amaçları doğrultusunda programlayabilir. Fakat tamamen açık kaynak olduğunu düşünmüyorum. Belli fonksiyon özellikleri değiştirilerek bir takım özellikler eklenebilir.
  • Kolu 5 derecelik açılarla değişip nesneleri toplayabilir veya o nesneler üzerinde bir takım işlemler yapılabilir.
  • Üzerinde derinlik kamerası, pozisyon/kuvvet sensörleri bulunmakta böylece bu sensörler vasıtasıyla kendi yönünü algılayabilir.

Spotmini köpeksi robotunun satış fiyatı ile ilgili herhangi bir bilgi şuan için verilmedi. İlk müşteriler endüstri alanında hizmet veren firmalar olacak, bir evcil hayvan gibi kullanmak isteyen kişilerin biraz daha dişlerini sıkmaları gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir