Kapat
Bilim 1.844 görüntülenme 0

Uçak Motorlarına Kaçan Kuşların Hayatı Kurtarılabilecek!

Hayvan severleri sevindirecek haber: Uçak motorlarına kaçan kuşların hayatı mavi ve kırmızı ışıklar sayesinde kurtulabilecek. Böylece milyonlarca kuş ölümünün önüne geçilebilecek.

Kırmızı ve Mavi Işıklar Kuşlara Bir Yaşama Şansı Daha Verecek

Uçakların kalkış öncesi motorlarına kuş gelmesi durumu havai fişek gibi bir takım yöntemlerle engellenebilirken uçak kalktıktan sonra gökyüzünde olan kuşların uçak motorlarına girmesi hakkında şu ana kadar bir çözüm bulunamamıştı.

ABD Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim Servisi ile beraber çalışan araştırmacılar kuşlarda kaçınma davranışı için bir takım deneylerini sürdürüyor. Purdue Üniversitesi Profesörü Esteban Fernandez-Juricic sözlerinde kuşlara seçenek sunmamız gerekiyor ve bunların sonucunu gözlemleyerek kuşların hangi tür ışıklardan kaçtığını görmemiz gerekiyor, beş farklı dalga boyunda ışık kullanılarak yollar renkli ve renksiz ışıkla aydınlatıyor.

uçak motorlarına giren kuşların engellenmesi

uçak motorlarına giren kuşların engellenmesi

İnsan gözünün mavi ve kırmızı ışık olarak gördüğü 630 ve 470 nanometrelik dalga boylarındaki ledlerden kuşların kaçındığı belirtiliyor. Geçmiş zamanlarda UltraViyole ışığın kuşları kaçıracağı düşünülse de öyle olmadığı belirtiliyor.

Farklı kuş türleriyle deneyler yapılmaya devam edecek ve elde edilen bulguların sistematik olup olmadığı öğrenilecek. Uçak motorlarına kaçan kuşların hayatınının kurtarılması için mavi ve kırmızı ışıklar tam anlamıyla başarılı olsa da kuşların bu ışıklara tepki süresi oldukça önemli ayrıca led ışıkların gücünün de yüksek olması gerekiyor ki saatte 800km hızla giden bir uçağın belli bir mesafe önünde kuşun bu mavi kırmızı ledleri algılayıp geri tepkisi olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir