Kapat
İncelemeler 1.536 görüntülenme 0

Sony’den PlayStation 5 Hakkında Önemli Açıklama

PlayStation 4 serisiyle oyun konsolu pazarında rekor üstüne rekor kıran Sony’nin yeni oyun konsolu PlayStation 5 merakla beklenmeye başlanmıştı. Yeni oyun konsolunu ne zaman tanıtacağı merakla beklenen Sony’den PlayStation 5 konusunda önemli bir açıklama geldi. 

Playstation markası ile oyun konsolu pazarını domine etmeyi başaran Sony geçtiğimiz yıllarda PlayStation 4 modelini duyurmuştu. Oyun severler tarafında çok sevilen PlayStation 4 modelinin ardından Sony bir tanım iyileştirmelerle PlayStation 4 Slim ve PlayStation 4 ailesinin en güçlü üyesi olan PlayStation 4 Pro’yu satışa sunmuştu. Satış rakamlarıyla Sony’nin yüzünü güldüren PlayStation 4 ailesini satış rakamlarını arttırmaya devam ederken oyun severler Sony’nin PlayStation 5 modelini ne zaman tanıtacağını merak etmeye başlamıştı. 

Sony’nin Amerika CEO’su olan Shawn Layden, oyun severlerden bu konuda çok soru aldıklarını ve pek çok kişinin E3 2018’de PlayStation 5 tanıtımı beklediğinin farkında olduklarını ancak PlayStation 5 modelinin bu yıl gerçekleşecek olan E3 2018’de tanıtılmayacağını belirtti. PlayStation 5 modelinin kısa bir süre içinde tanıtılmasını bekleyenleri bir hayli üzen bu açıklama sonrasında Sony’nin PlayStation 5’i ne zaman tanıtacağı daha da merak edilmeye başlandı. 

PlayStation 4 Pro ile birlikte PlayStation’ın altın çağını yaşayan Sony’nin bir süredir yeni oyun konsolu PlayStation 5 üzerinde çalıştığı iddia edilmişti. Pek çok kişi Sony’nin PlayStation 5’in tanıtımının, PlayStation 4 Pro çıkışı itibariyle ertelendiğini ve Sony’nin oyun fuarlarının en büyüğü olan E3 2018 fuarında PlayStation 5’in tanıtımını gerçekleştireceğini düşünüyordu. 

Ancak Sony’nin Amerika CEO’su Shaw Layden’ın bu açıklaması tüm beklentileri suya düşürdü. Layden açıklamasında E3 2018’in PlayStation 5’in tanıtımı için doğru bir yer olmadığını ve Sony’nin PlayStation 5 oyun konsolunu bu yıl içerisinde tanıtmayacağını, 2018 yılının Sony için oyun odaklı bir yıl olacağını belirtti. 

Sony PlayStation 5’in Özellikleri Ortaya Çıktı!

Sony her ne kadar yeni oyun konsolu PlayStation 5’i bu yıl içerisinde tanıtmayacak olsa da Sony’nin yeni oyun konsolu PlayStation 5’in özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Gelen bilgilere göre PlayStation 5’in özellikleri arasında;

  • Apple’ın A serisi işlemcilerini de üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), tarafından üretilecek olan 7nm üretim teknolojisine sahip CLN7FF kod adındaki işlemcilerin üretimine başlandı. İddialara göre TSMC tarafından üretilen bu işlemciler PlayStation 5’in işlemci altyapısını oluşturacak. Bu da Sony’nin PlayStation 5 için artık düğmeye bastığı anlamına geliyor.
  • Sony’nin PlayStation 5 modelinde 4K (3840 x 2160) çözünürlükteki oyunları desteklemesi ve Sony’nin bu oyunlara uyumlu yeni bir PlayStation VR ürün tanıtması bekleniyor.
  • En büyük rakibi olan Xbox One oyun konsolu karşısında PlayStation 5 modelini de televizyon ve akış gibi fonksiyonlarla donatmak isteyen Sony ayrıca PlayStation 5 modelinde bir önceki PlayStation oyunlarını da oynatabilme özelliğiyle satışa sunacak. 

En erken 2020 yılında satışa sunulması beklenen PlayStation 5’in Amerika satış fiyatının 499 dolar olması bekleniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir