Kapat
dizüstü bilgisayar pil durumunu öğrenme ve pil süresini uzatma
Rehber 1.614 görüntülenme 0

Laptop Pil Ömrünü Uzatmak İçin Tavsiyeler (Pil Ömrünü Öğrenme)

Dizüstü bilgisayarınızın  pil ömrünü öğrenin ve laptopınızın pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz adımlara göz atın.Laptop kullananların en büyük sıkıntılarından birisi zaman geçtikçe bataryanın azalmasıdır. Bataryanın iç yapısından dolayı siz her ne kadar sağlıklı bir şekilde kullansanız da o pil bir gün bitecek. Ve laptopınızı fişe bağlı bir şekilde kullanmaya mecbur kalacaksınız. Laptop pil ömrünü uzatmak için sizlere çok etkili birkaç tavsiye verelim.

Laptop pil ömrünü uzatmak

  1. Bilgisayarınızın yazılım güncellemelerini aktif hale getirin ve bir güncelleme olduğunda çok uzun süre beklemeden o güncellemeyi gerçekleştirin. Böylelikle dizüstü bilgisayarınızı daha verimli kullanarak batarya ömrünü uzatabilirsiniz.
  2. Windows sekmesinde bulunan “Güç Seçenekleri” menüsünden laptopınızı %100 parlaklıkta kullanmayın. Çok parlaklık gözünüzü fazla yoracağı gibi gözünüzün bozulmasına sebep olabilir.
  3. Bu maddeyi lütfen çok dikkatli okuyun!!! Laptop pil ömrünü artırmak için bilgisayarınızın şarjı %100 dolu olduğunda şarj kablosunu bilgisayarınızdan çekin. Şarj kablosu takılıyken laptop kullanmanız sırasında hem şarj tüketip hep doldurmaya çalışacağı için her ne kadar elektronik sistem bunu ayarlasa da bataryanızın kapasitesini uzun vadede kötü etkileyerek kısa sürede bitmesine sebebiyet veriyor.
  4.  Şarj kapasiteniz %10 – %15 ‘e geldiğinde bilgisayarınızı şarja takın. Bütün batarya boşaldıktan sonra şarja takmamaya çalışın.

Laptop bilgisayarın batarya ömrünü uzatmak için size söyleyebileceğim en önemli tavsiye. Eğer sık sık seyahat etmiyor ve aynı masada gün boyu çalışıyorsanız laptop bataryanızı çıkarın ve bilgisayarınızın fişini takın. Siz ne kadar uzun süre bataryayı hiç kullanmazsanız ömrünü de doğal olarak o kadar arttırmış olacaksınız. Ortalama bir laptop bataryasının ömrü yaklaşık olarak 2 yıla tekabül ediyor. Yani bir sınırlamayı firmalar “planlanmış eskitme” adı altında zaten yapmış çok da takmamak lazım 😀

Laptop’da geri kalan pil ömrünü öğrenme

Windows işletim sistemi için batarya ömrünü öğrenme işlemini kısaca anlatacağım.

Öncelikle: Windows > Çalıştır > cmd 

pil durumu öğrenme

pil durumu öğrenme

Cmd ekranı yani komut istemi ekranına giriyoruz siyah ekran diye de tabir edilir. Cmd ‘yi açarken yönetici olarak çalıştırın aksi takdirde kod çalışmayacaktır. Bu ekrana aşağıdaki kodumuzu yazıyoruz.

cmd ekranından batarya durumu

cmd ekranından batarya durumu

>> powercfg -energy -output C:\batarya.html

Yukarıda kırmızı renkli olan kısmın ilk harfi oluşturulacak olan dosyanın nereye kaydedilmesini istiyorsanız orayı yazabilirsiniz. Ben C ‘yi yazdım. Batarya.html kısmına ise html çıktı dosyasının ismini belirliyorsunuz. Daha sonra bu yazdığınız klasöre gidip html uzantılı dosyamızı açıyoruz.

Dosyamızda biraz aşağılara doğru indiğimizde “Pil bilgileri” adında bir başlık gelecek ve onun altında bataryanızın sağlık durumunu öğrenebileceksiniz.

laptop geri kalan pil durumunu öğrenme

laptop geri kalan pil durumunu öğrenme

Gördüğünüz üzere 38 bin ilk kapasite son tam dolumda 30 bine düşmüş 8 bin kapasite ölmüş bu benim laptopımın batarya sonuçları 2 yıl kullandım beklediğim gibi bir düşüş olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir