Kapat
klavyeye sıvı dökülmesi durumunda yapılması gerekenler
Donanım 1.668 görüntülenme 0

Klavyeye Sıvı Döküldüğünde Ne Yapılmalı? [%90 Başarı]

Laptop klavyesine sıvı dökülmesi durumunda yapılması gerekenler nelerdir? Sıvı teması sonucu laptopınızı sorunsuz kullanmaya devam etmek için ipuçları.

Klavyeye sıvı teması durumunda yapılması gerekenler

Kullanım sırasında bir sıvı teması durumunda eğer adaptör takılıysa önce onu sökerek bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra laptopun pilini sökün. Ve dökülen sıvının ana karta zarar vermemesi için laptopınızı ters çevirip bir süre bekletin.

Bilgisayarınızın Klavyesini Açarak Temizleyin

Klavyeniz kolay çıkabiliyorsa klavyenizi çıkararak elinize kuru bir bez alın ve sıvı olan yerleri yavaş ve dikkatli bir şekilde temizleyin ardından fön makinesinin sıcak olmayan modunda klavyenizi kurutun klavye temizleme işleminden sonra biraz güneşli havada bekletin. Sıcak havaya temas halinde bırakmanız durumunda devreler zarar görebilir.

Yukarıdakiler size bir çözüm olmadıysa bilgisayarınızı en yakın teknik servise götürmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer laptop klavyenize su veya herhangi bir sıvı döküldü ama herhangi bir problem olmadıysa da dikkatli olmakta fayda var çünkü dökülen sıvı kart üzerinde belli bir süre sonra oksitlenmeye neden olacak ve laptopınızın çalışmasını bozabilir.

Bilgisayar klavyesine sıvı kaçmasını engellemek

Çok bilinen bir durum olsa da mümkünse bilgisayar başında sıvı tüketmemeye özen gösterin. Eğer bu kurala uyamıyorsanız sıvınızı içtikten sonra ağzını kapayın ve bilgisayara çok yakın bir konumda tutmamaya özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir