Superfetch Sysmain %100 Disk Kullanımı Çözümü

2
11.895 görüntülenme

Windows cihazınızda görev yöneticisine girdiğinizde Sysmain %100 disk kullanımı (Superfetch) problemiyle karşılaşıyorsanız çözümü yazımızın devamında.

Birçok windows kullanıcısı sysmain %100 disk kullanımı çözümü için farklı kaynaklara bakmaktadır. İsterseniz Superfetch yani sysmain in ne olduğuyla başlayalım.

Superfetch Nedir?

Superfetch, uygulamalarınızın daha hızlı başlatılmasını ve sisteminizin yanıtlama hızını artırmasını amaçlayan bir Windows hizmetidir. Bunu, programları sık sık RAM’e önceden yükleyerek, her çalıştırdığınızda sabit sürücüden çağrılmaları gerekmeyecek şekilde yapar. Bu hizmet bilgisayarınızın performansını etkiliyorsa, kapatmanızı öneririz.

SysMain Nasıl Kapatılır?

SuperFetch (SysMain) kapatmak için iki farklı yol var.

1- Windows logo tuşu ve R tuşuna beraber basın. Sol altta açılan bölüme “services.msc” yazıp Tamam butonuna basın. Açılan ekranda “SysMain” ‘i bulun ve üzerine çift tıklayın. “Başlangıç Türü” açılır sekmesine tıklayın ve “Devre Dışı” seçeneği işaretleyip “Uygula” butonuna tıklayın.

sysmain devre dışı bırakma
sysmain devre dışı bırakma

 

sysmain devre dışı bırakma
sysmain devre dışı bırakma

Sysmain servisi artık devre dışı.

2- Windows arama çubuğuna “cmd.exe” veya “Komut İstemi” yazın. Uygulamaya sağ tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini işaretleyin. Açılan komut ekranına “net.exe stop sysmain” yazarak enter tuşuna basın. Son olarak yine komut satırına “sc config sysmain start=disabled” yazıp enterleyin ve cmd ekranını kapatın. Artık Sysmain hizmeti kapatılmış oldu.

superfetch kapatma sysmain nasıl kapatılır 2
superfetch kapatma sysmain nasıl kapatılır 2

 

superfetch kapatma sysmain nasıl kapatılır 3
superfetch kapatma sysmain nasıl kapatılır 3

2 YORUMLAR

  1. ‘sys main’ işlemi sorunu duzeltıyor fakat bılgısayar kapanıp tekrar acıldıgında sorun tekrarlanıyor bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak ıcın ne yapılabılır?

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin