Sistem Kesintileri Yüksek CPU Kullanımı Sorunu ve Çözümü

0
15.752 görüntülenme

Windows bilgisayarınızda sistem kesintileri nedeniyle CPU kullanımınız %100 ‘lere kadar ulaşıyorsa yapmanız gerekenleri listeledik.

Sistem Kesintileri Problemi Çözümü

Aşağıda önereceğimiz maddeleri tek tek kontrol edip çözüme ulaşabileceksiniz.

  • Microsoft NET Framework ve DirectX yazılımlarınızın güncel olup olmadığını kontrol edip son sürüme güncelleyin.
  • Bilgisayar donanımlarınızın güncel sürücülerinin kurulu olduğundan emin olun.
  • Bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmek için son sürüm bir antivirüs yazılımı ile bilgisayarınızı taratın.
  • Arka planda çalışan kullanmadığınız uygulamaları devre dışı bırakın.
  • Sistem kesintileri sorununun en çok rastlanma sebeplerinden bir tanesi de farklı grafikler arası geçiştir. Örneğin 2 farklı sekmede iki farklı video var siz birini durdurup diğerine geçişiniz sırasında CPU %100 olarak kullanılabilir bunun nedenine Görev Yönetici’sinden baktığınızda Sistem Kesintileri’nin CPU’nun tamamını kullanması olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken deneme yanılma metodu. İlk olarak Intel HD ve harici grafik kartınızın sürücülerini güncelleyin daha sonra harici grafik kartınızı kapatarak kısa bir gözlem yapın eğer sistem kesintileri problemi ortadan kalktı bilgisayarınızda CPU kullanımı düşük seviyedeyse böyle kalabilir. Fakat siz zorlu performans gerektiren oyunlar oynuyorsanız bu işlemi yaptıktan sonra oyun oynayacağınız zaman harici ekran kartınızı aktifleştirebilirsiniz. Bunun da nedeni performansa göre cihazınızın Intel’in veya harici ekran kartınızı kullanmak için otomatik geçiş yapmasıdır.
  • BIOS ‘unuzu güncelleyin.
  • En temiz ve kesin çare Windows cihazınıza sıfırdan temiz bir format atın.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin