Kapat
İncelemeler 19.867 görüntülenme 0

Alibaba.com Adı Nereden Geliyor ?

Alibaba Kimdir?

Hepinize merhabalar Gear4game ailesi. Başlıktan da anlaşılacağı gibi (Alibaba Kimdir?) Alibaba adının nereden geldiğini konusunu ele alacağız. İsterseniz sizi daha fazla bekletmeden yazımıza geçelim.

Öncelikle Alibaba dünya çapında büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olduğunu çoğumuz biliyoruz. Ayrıca Çin’in en iyi e-ticaret sitelerinden biridir. Kurucusu ise Jack Ma’dır.

İsterseniz Jack Ma hayatını size  aktarayım ;

Jack Ma şuanda Çinin en zengin iş adamlarından biri olabilir fakat geçmişi gerçekten de vasat.

Ma Youn, İngilizce öğrenmeyi çok istediği için 9 yaşından itibaren her sabah 5’te kalkıp bisikletiyle şehir merkezinde turistlerin yoğun olduğu bir otele gidiyordu, onları para almadan gezdirerek İngilizce pratik yapıyordu. Hatta Jack adını da buradaki turistler vermiş. Telaffuzu daha kolay bir kelime olduğu için. Jack Ma okul hayatına başlamak için başvurduğun da ise İlkokul ve Orta okula ilk seferde alınamadı. Jack Ma Harvard üniversitesine’de 10 kez başvurdu fakat yine kabul edilmedi. Üniversite olarak Harvard’ı tutturamayan Jack Ma bu sefer de Hangzhou’da bir üniversite kazanmayı başardı. Böylelikle okul hayatında pek başarılı olamayan Jack Ma’nın iş  hayatı’da pek parlak görülmüyordu. Jack Ma ile yapılan bir röportajda ise şu kelimeleri kullandı :  “Polis olmak için başvurdum, başvuran 5 kişiden 4’ü alındı ben kabul edilmedim. KFC Çin pazarına girdiğinde iş için 25 kişi başvurdu, 24 kişi alındı ve alınmayan tek kişi yine ben oldum.” Ve bu olaydan sonra iyi ingilizcesini kullanabilmek için Amerika’ya tercüman olarak gitti ve arkadaşları internetle tanıştırdı. Bu olaydan sonra kendi ülkesine dönüp 17 arkadaşıyla  Alibaba.com’u açtılar.

Peki Alibaba.com adı nereden geliyor ?

Jack Ma birgün bir kafe’de otururken  aklına Ali Baba ismi geldi. Ve etrafındakilere şu soruyu sordu: “Alibaba nedir biliyor musunuz?”

Dışarı çıktığında da sormaya devam etti ve şunu fark etti ki  herkes biliyordu. Ali Baba ismi iyice aklına yatmaya başladı Jack Ma’nın. Hem telaffuzu kolaydı hem de herkes biliyordu bu ismi. Ali Baba harami değildi ve centilmendi herkese yardım etmeyi seven biriydi. Yani Alibaba.com ismi buradan geliyor: Ali Baba ve kırk haramiler.

Evet arkadaşlar umarım ki bu yazı aklınız da ki soruyu silmiştir. Bir daha ki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir