Kapat
wordpress sürüm düşürme işlemi nasıl yapılır
Rehber 2.262 görüntülenme 0

WordPress Sitelerde Sürüm Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır? Eski Sürüme Geçme

Dünya genelinde en çok kullanılan sistemlerden bir tanesi hiç kuşkusuz WordPress’dir. WordPress sürümü nasıl düşürülür? sorusuna kesin ve kolay bir çözüm ile karşınızdayız.

WordPress sürümünü düşürme ihtiyacı neden doğar?

Kullandığınız sistemde meydana gelen birçok olay wordpress sürümünü düşürmek için gerekli bir neden olabilir. WordPress’in yayınladığı güncellemeyi sitenizde uyguladığınızda sitenizin yapısal bozuklukları olabilir bunun en büyük nedeni kullandığınız temanın yeteri kadar iyi kodlanmamış olması ve güncel sürümle uyumluluk sorunu olmasıdır.

Bazı hosting firmaları sunucu ayarlarını gelecek / gelen güncellemelere göre şekillendirmektedir. Web sitenizi barındırdığınız hosting sağlayacısından kaynaklı bir takım problemler wordpress sürüm düşürme işlemi yapmanıza sebebiyet verebilir. Kullandığınız eklentilerin güncel olmaması WordPress sürümünüzü güncellemenizle beraber eksik kalmasına neden olabilir bu yüzden sitenizde olabildiğince çok sayıda indirilen ve sürekli güncellenen eklentileri kullanmaya özen gösterin.

WordPress sürüm düşürme

WordPress sürüm düşürme işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabını kısa ve anlaşılır bir şekilde açıklayacağız.

1- Herşeyden önce dosyalarınızın ve veritabanınızın bir yedeğini alın yedek alma işlemini cpanel üzerinden veya ftp programları üzerinden alabilirsiniz. Her işe tedbirli başlamak en iyisi.

2- Şuan WordPress’in en güncel sürümü 4.9.6 olarak karşımıza çıkmakta eğer siz bu güncellemeden oluşan bir sorunla karşılaştıysanız öncelikle bu linke tıklayın buradan WordPress sitenizi hangi sürüme döndürmek istiyorsanız o dosyayı zip formatında bilgisayarınıza indirin.

3- Yapacağımız bu wordpress eski sürüme geçme işlemi için siteye az ziyaretçinin geleceği vakitleri tercih edin. Daha sonra cpanel veya filezilla gibi ftp programları üzerinden sitenizin klasörlerine giriş yapın wp-content, wp-config.php ve .htaccess dosyaları hariç diğer tüm dosyaları silin. (Sitenize bu durumda erişim sağlayamacaksınız ama merak etmeyin.)

4- Son olarak indirdiğiniz zip uzantılı dosyaya girin ve içerisindeki klasörleri sitenizin sunucusuna yükleyin. Artık sitenizde wordpress sürüm düşürme işlemi gerçekleşmiş oldu eğer yine bir hata alırsanız sitenizi farklı bir sürüme düşürme işlemini yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir