Windows 10’dan Bloatware Nasıl Kaldırılır? (Devre Dışı Bırakmak)

0
1.660 görüntülenme

Windows 10 cihazınızda fazla alan kaplayarak sisteminizin yavaşlamasına neden olan bloatware ve crapware kaldırma işlemini anlatacağız.

Bu programı Windows 10’dan kaldırmak zorlu ve çetrefelli olabiliyor. Açıklayacağımız yöntemlerle kolayca bilgisayarınızdan bloatware yazılımını kaldırabileceksiniz.

BloatWare / CrapWare Nedir?

Crapware ile bloatware benzer yazılımlar olsa da aslında biraz farklılıkları bulunuyor. Crapware yazılımı tarayıcınıza kurulan bir araçtır. Crawpware’in amacı bilgisayarınıza kurulan yazılımın sahibine para kazandırmaktır. Çoğu sistemler bu şekilde.

windows 10 bloatware kaldırma nasıl yapılır devre dışı bırakmak
windows 10 bloatware kaldırma nasıl yapılır devre dışı bırakmak

Bloatware ise bir programla beraber gelen amacı ortaklarına para kazandırmak olan bir sistemdir. Bu durumda avantajlı olabilmeniz mümkün. Bu virüsten koruma yazılımını istemiyorsanız sizin için sunduğumuz önerilere bir göz atın.

1- BloatWare / CrapWare Kaldırma Manuel

Windows 10 bilgisayarınızda çok sayıda bloatware yoksa CCleaner, IOBit Uninstaller Pro 7 veye Revo Uninstaller programlarından bir tanesini Google amcadan arayarak deneme sürümlerini ücretsiz indirebilirsiniz. Programı çalıştırıp şüphelendiğiniz dosyaları tarayın ve silme işlemine başlayın her uygulamayı kaldırmadan önce çok dikkatli olmalısınız Windows 10 için yararlı bir programı durduk yere kaldırmayın.

windows 10 bloatware crapware nasıl kaldırılır
windows 10 bloatware crapware nasıl kaldırılır

2- Çoklu Bloatware / Crapware Kaldırma Nasıl yapılır?

Çok fazla yazılımınız varsa bunları tek tek kaldırmak yerine topluca kaldırabilirsiniz. Decrap adlı programı Google’dan indirin. Bu program tüm yüklü programları hızlı bir şekilde tarayıp kaldırma işleminizi tek tıkla halletmenizi sağlar. İstenmeyen yazılımları silmek için “Decrap” sizin için bulunmaz bir fırsat.

Decrap’ı indirip kurduktan sonra bilgisayarınızı tarayın tarama sonucunda “Üçüncü taraf yazılım” adı altındaki programları tek tek veya toplu seçin ve sisteminiz için bir geri yükleme noktası oluşturun.

3- Bloatware Nasıl Kaldırılır? Format

Bu kadar işlemle tek tek uğraşmayım diyorsanız biraz da zamanınız varsa Windows 10 bilgisayarınıza format atın. Google’da aratarak Windows 10’u kendi resmi aracından hızlı ve temiz bir şekilde indirebilirsiniz.

4- Windows Mağazasındaki BloatWare’ler

Bloatware dediğimiz sizin izniniz dışında yüklenen programlar yani siz ilk Windows işletim sistemini kurduğunuzda Windows menüsünde bulunan Haberler, Hava durumu, Spor gibi uygulamaları da kaldırabilirsiniz. Bunları tam Bloatware olarak nitelendirmesek daha doğru da olabilir. Veya silmek yerine başlangıçta çalışmasını istemiyorsanız “Görev Yöneticisi” ni kullanarak başlagıçta açılmasını devre dışı bırakabilirsiniz.

windows 10 bloatware kaldırma 1
windows 10 bloatware kaldırma 1

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin