Resmi Yazıya Çevirme (2 Farklı Yöntem)

0
2.141 görüntülenme

Resmi yazıya çevirme işlemi için programsız 2 farklı yöntem ile karşınızdayız. Hızlı bir şekilde fotoğrafı yazıya çevirmek için yapmanız gerekenler.

Elinizde bulunan bir resmi yazıya çevirmek isterseniz bu konu tam sizin için resmi yazıya çevirme makalemizle karşınızdayız. Aşağıda anlatacağımız maddeleri doğru bir şekilde yapmanız durumunda metni yazıya çevirebileceksiniz. Dosya uzantınız hiç farketmez ister jpg ister png olsun görselinizi metne çevirebilirsiniz. Resmi yazıya çevirme için 2 farklı güncel yöntemden bahsedeceğiz.

Resmi Yazıya Çevirme (Yöntem 1)

1- Fotoğrafı yazıya çevirmek için linke tıklayalım.

resmi yazıya çevirme 1
resmi yazıya çevirme 1

2- Resmi yazıya çevireceğiniz resim bilgisayarınızda ise “File” tikini seçip “Select Image” butonuna tıklayıp görseli seçin. Eğer metne çevireceğiniz resim herhangi bir web site linkindeyse fotoğrafın url sini de yapıştırabilirsiniz.

resmi yazıya çevirme 2
resmi yazıya çevirme 2

3- Örnek olması açısında kendi bilgisayarımda bulunan bir fotoğrafı seçip yüklüyorum.

resmi yazıya çevirme 3
resmi yazıya çevirme 3
resmi yazıya çevirme 4
resmi yazıya çevirme 4

4- Google bot olmadığınızı doğrulama kutucuğunu hallettikten sonra “Extract Text” butonuna tıklayın. Ve aşağıda gördüğünüz gibi resmi yazıya çevirme işlemi tamam. Sol kutucukta resmin içinde yer alan yazıyı text olarak görebilirsiniz.

Fotoğrafı Yazıya Çevirme (Yöntem 2)

1- Programsız fotoğrafı yazıya çevirme yöntem 2 için linke tıklayalım.

fotoğrafı yazıya çevirme 1
fotoğrafı yazıya çevirme 1

2- “Upload Image” kısmına tıklayarak bilgisayarınızdaki metne çevirmek istediğiniz fotoğrafı seçin.

fotoğrafı yazıya çevirme 2
fotoğrafı yazıya çevirme 2

3- Biraz altta bulunan “Convert” butonuna tıklayın.

fotoğrafı yazıya çevirme 3
fotoğrafı yazıya çevirme 3

4- Fotoğrafı yazıya çevirme işlemi başarılı bir şekilde oldu. Fotoğrafta bulunan yazıyı kopyalamak için ve bilgisayarınıza indirmek için butonları kullanabilirsiniz. Yapılan tüm bu işlemler OCR dediğimiz algoritmalar sayesinde oluyor. Image to text işlemleri olarak da daha detaylı bilgiyi internetten bulabilirsiniz.

Son olarak resmi metne çevirmek için dikkat etmeniz gereken hususların başında fotoğrafın kalitesi gelmektedir. Olabildiğince kaliteli resimleri metne çevirin. Bir diğer husus fotoğrafta bulunan yazının okunaklı olmasına özen gösterin. Bu algoritmaların %100 olacak şekilde tam verimli çalışmadığını da hatırlatarak yazımızı bitirelim.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin