Yerli Otomobilin Banttan İneceği Tarih Açıklandı

0
2.406 görüntülenme

Geçtiğimiz yıl tanıtımı yapılan yerli otomobil TOGG hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu. Açıklamalara göre ilk yerli otomobiller 2020 yılının son aylarında banttan inecekler.

Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fabrika inşaatı devam etmekte olan yerli otomobil ile ilgili bilgil verdi. Bir aksilik olmazsa 2022 yılının sonlarına doğru yerli otomobiller banttan inecek.

Elektrik motorlu ve ticari otonom araçları da önemsediklerini belirten Erdoğan hedeflerinin 10 yıl içerisinde bu konuda Avrupa birinicisi, Dünyada ise beşinci olmak istediklerini aktardı. Ayrıca elektrikli otomobillerin en büyük sorunlarından birinin batarya olduğunu dile getiren Erdoğan, Türkiye’nin sayılı batarya üreticilerinden olmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Ford Otosan hakkında da kamuoyuna bilgi veren Cumhurbaşkanı, otomotiv üretiminin ve ihracatının hemen hemen %25’nin Ford Otosanın elinde olduğunu belirtti. Ford Otosan’ın üretim kapasitesinin artırılarak 600 bine çıkarılacağı ve istihdam edilen kişi sayısının da artırılacağı söylendi. Aktif olarak 12.500 kişi Ford Otosan bünyesinde çalışmakta.

Türkiye’nin otomotiv sektöründe ki girişimleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin