Yükseklik Korkusu Tedavi Yöntemleri

0
1.450 görüntülenme

Yükseklik korkusu (akrofobi) nedir? Kolay yoldan yükseklik korkusu tedavi yöntemleri nelerdir? bu sorular üzerine duracağız.

Pek çok çeşit korku türleri mevcuttur bunların arasında kişilerin sıkça karşılaştığı bir durum olan yükseklik korkusu günden güne artmaya devam etmektedir. Öncelikle yükseklik korkusundan kurtulmak istiyorsak yükseklik korkusunun ne demek olduğunun bilincine varmak gereklidir. Peki yükseklik korkusu nedir?

Yükseklik Korkusu Nedir?

Latince anlamı Akrofobi olan kelime yani yükseklik korkusu anlamına gelmektedir ve kişilerin yüksek binalarda veya hava taşıtı içerisinde içinin korku ile kaplanması diyebiliriz. Maalesef ülkemizde sık rastlanan bir rahatsızlık olmaya devam ediyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece binaların yüksekliğinden değil ayrıca her hangi bir merdivenden yukarı katlara çıkarken de kişi korkabilir veya ürkebilir. Yükseklik korkusu oluşumu araştırmalara göre gözün aşağıdaki mesafeyi tam olarak belirleyememesi ve bunun sonucunda beynin afallaşmasıdır.

Yükseklik Korkusu Tedavi Yöntemleri

Peki yükseklik korkusu nasıl geçer? Yükseklik korkusu tedavisi için bilinen 2 yöntem vardır. Bunların birincisi hipnoz yöntemidir ki işini bilen birisi kişinin yükseklik korkusunu yenebilir. Bir diğer yöntem ise NLP tekniklerini kullanarak kişinin yükseklik korkusunu yenmesine yardımcı olmaktır.

Yükseklik Korkusu Neden Oluşur?

Araştırmalar sonucu yükseklik korkusu nedeni, yüksekten düşen birini hayal etmek veya yüksekten düşmek gibi olumsuz durumların zihinde ve bilinçaltında oluşturduğu korku mekanizmalarıdır. Bu kötü anılar kişinin yüksek bir yere çıktığında canlanmasına sebep olur. NLP teknikleriyle kişinin yükseğe çıktığında kötü anıların beyine getirmemesi ile çözülür.

Yükseklik korkusu için en iyi doktorlardan biri Richard Bandler olduğu ve hastalarını NLP teknikleriyle tedavi ettiğini belirtiriz.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin