Kapat
Mobil 1.183 görüntülenme 0

Yeni iPhone İşlemcisi A11, MacBook Pro’yu Geçti!

Apple’ın dev lansmanında tanıttığı yeni telefonlarında kullanılan A11 işlemcisi, MacBook Pro’da kullanılan Intel Core i5 işlemciyi geçmeyi başardı.

Apple, 2 gün önce düzenlediği lansmanda yeni akıllı telefonları iPhone 8, 8 Plus ve en büyük ilgi toplayan onuncu yıla özel çıkardığı telefonu iPhone X’i tanıttı. Aylardır merakla beklenen ve tanıtılacak ürünler hakkında birçok tartışma bulunan bu büyük lansman ile büyük oranda meraklar giderildi. iPhone 8 ve 8 Plus konusunda kullanıcılar hayal kırıklığına uğrasalar da iPhone X ile gerçekten yeni bir akıllı telefon görmenin heyecanını yaşadılar.

Apple, yeni akıllı telefonlarında kendisinin geliştirdiği yeni nesil işlemci olan A11 Biyonik işlemcisini kullandı. Bu yeni işlemcinin çok yüksek bir performans vereceği bilinse de yeni telefonlar tanıtılmadan bir süre önce ortaya çıkan GeekBench skorları kullanııları çok şaşırtmıştı çünkü bu skorlar bir mobil işlemciye göre oldukça yüksekti.

Bir süre önce yeni fark edilen karşılaştırmalarda ise yeni iPhone’larda kullanılan yüksek performanslı A11 Biyonik işlemci, 2017 model MacBook Pro’yu GeekBench skorunda geçiyor. MacBook Pro’da ise yeni nesil bir Intel Core i5 işlemci kullanılıyor. Bu başarı bile tek başına A11 Biyonik işlemcinin ne kadar yüksek bir performans sergilediğini kanıtlamaya yeterli.

Karşılaştırma da görüldüğü gibi iPhone işlemcisi hem tek çekirdek hem de çok çekirdek skorlarında MacBook Pro’yu geçiyor. Tek çekirdek skorunda birbirlerine çok yakın olsalar da çok çekirdek skorları arasında büyük bir fark görülüyor. Bu sonuç Intel’in çok çekirdek performansı üzerinde çok daha fazla çalışması gerektiğini gösteriyor.

A11 Biyonik işlemcinin teknik özelliklerine göz atmak gerekirse bu yeni işlemci 4.3 Milyar Transistöre ev sahipliği yapıyor. Bu işlemci 2’si yavaş 4’ü hızlı çalışan 6 çekirdek bulunduruyor. Bunların dışında işlemci yepyeni bir sinirsel işleme sistemi ve Apple tasarımı grafik işlemcisini de içinde bulunduruyor. Face ID için de özel bir donanıma sahip olan işlemci çok yüksek performanslar için tasarlanmış.

Karşılaştırılan iki cihaz da yeni geliştirilmiş ve yeni çıkarılmış cihazlar ve her ikisi için de çok yüksek fiyatlar ödemeniz gerekiyor. Kendi geliştirdiği işlemcileri ile bu kadar yüksek performans elde eden Apple bir sonraki MacBook modelinde Intel yerinde kendi işlemcilerinden birini kullanabilir. Bekleyip göreceğiz.

 

iPhone X’in Özelliklerini Buradan Okuyabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir