Kapat
Mobil 1.085 görüntülenme 0

Xiaomi Sonunda Kablosuz Şarj Desteği Sunacak!

Ürettiği fiyat/performans ürünleriyle ilk akıllı telefonundan itibaren ilgiyi üzerine çekmiş ve büyük firmalarla yarışır hale gelmiş olan Xiaomi, beklenen kablosuz şarj desteğini getirebilir.

İlk başlarda Xiaomi’nin büyük firmalar yanında neredeyse hiç şansının olmayacağı düşünülüyordu. Özellikle Çin merkezli bir firma olması da beklentileri düşürüyordu. Ancak Xiaomi, ürettiği düşük fiyatlı akıllı telefonlarıyla kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Düşük fiyatına rağmen yüksek performans gösterebilen bu telefonlar kısa zaman içinde büyük firmalarla yarışmaya başladı.

Xiaomi’de en çok dikkat çeken eksik ise kablosuz şarj özelliğinin olmamasıydı. Diğer firmalar hızla bu teknolojiyi yeni modelerinde kullanırken Xiaomi, son çıkardığı telefonlarda bu özelliği bulundurmamıştı. Bunu gören kullanıcıları hayal kırıklığına uğratan Xiaomi, bu konuda yeni bir adım atmış gibi görünüyor.

2008 yılında kurulmuş olan “Wireless Power Consortium” adlı kurumun misyonu Qi kablosuz şarj teknolojisinin piyasada geniş bir alanda adapte edilmesi için destek sağlamak. Bu kurum ile birlikte kablosuz şarj destekleyen telefonların satışa çıkmasıyla bu konu bütün telefonlar için tartışma konusu olmuştu. Bütün büyük akıllı telefon üreticilerinin bu özelliği kullanmasıyla kablosuz şarj amiral gemisi telefonlar için standart bir özellik oldu.

Kısa zaman önce ise Apple, yeni tanıttığı iPhone 8, 8 Plus ve onuncu yıl özel telefon olan iPhone X’e kablosuz şarj özelliği ekleyerek bu Konsorsiyuma katıldı. Bu katılımla yeni iPhone’ların gördüğü ilgi arttı ve Apple bu hamle ile kullanıcıları şaşırttı. Şimdi ise ‘Wireless Power Consortium’un web sitesinde yapılan duyuruya göre Xiaomi’de bu firmaların arasına girdi. Açıklama ise şöyle;

Xiaomi’nin Qi standardını destekleyen cihazlar üretmeye başlıyor olması ihtimali oldukça yüksek. Bununla birlikte ilk kablosuz şarj etme özelliğini kullanacak modelin Mi 7 olup olmayacağı ise henüz meçhul.

Firma şimdilik bir açıklama yapmasa da Wireless Power Consortium’un web sitesi, Çin’li teknoloji firmasını üyeleri arasında gösteriyor. Bu yüzden Xiaomi’nin yeni telefonlarında kablosuz şarj desteği kullanması büyük bir olasılık. Bütün kullanıcıları memnun edecek bu gelişme ile kablosuz şarjın hızla hayatımıza girdiğini görüyoruz. Xiaomi gerçekten böyle bir telefon üretecek mi, bekleyip göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir