WordPress Ücretsiz CDN Kurulumu | Jetpack

1
2.825 görüntülenme

WordPress ücretsiz cdn kurulumunu jetpack eklentisi ile anlatacağız böylelikle hızlı açılan bir siteye sahip olacaksınız.

Ücretsiz cdn kurulum işlemine geçmeden önce lütfen WordPress sitenizi yedekleyiniz. Beklenmedik bir problem oluştuğunda geri yükleme yapabilme şansınız olacaktır.

CDN Nedir?

Content Delivery Network yani “içerik dağıtım ağı” olarak söyleyebiliriz. CDN ‘yi şu şekilde açıklayalım bir web siteniz var ve bu web sitenizin hızlı açılmasını istiyorsunuz o zaman cdn servisi kullanıp statik yani sürekli değişmeyen içerikleri size en yakın cdn sunucusundan indirip sitenizde gösterir. Yani aynı anda birden çok sunucuyla iletişim kurulur.

Ücretsiz WordPress CDN Servisleri

StackPatch WordPress CDN: Ücretli ve ücretsiz cdn paketleri mevcut.

CloudFlare WordPress CDN: Ücretli ve ücretsiz cdn paketleri mevcut.

KeyCDN WordPress CDN: Ücretli ve ücretsiz cdn paketleri bulunmakta.

Incapsula WordPress CDN: Ücretli ve ücretsiz wordpress cdn paketleri vardır.

Amazon CloudFont WordPress CDN: Ücretli ve ücretsiz wordpress cdn mevcut.

WordPress  Ücretsiz CDN Kurulumu Nasıl Yapılır? (JetPack)

WordPress Jetpack eklentisinin ücretli ve ücretsiz versiyonlarının olduğunu ilk olarak belirtelim. Ücretsiz cdn kurulumunu WordPress sitenizde yapmanın iki yolu var. Birincisi WordPress yönetici panelinden > Eklentiler > Eklenti Ekle > Arama kısmına “jetpack” yazarak eklentiyi web sitenize kurun.

Veya

Jetpack – WP Güvenliği, Yedekleme, Hız ve Büyüme

linkine giderek “İndir” butonuna basabilirsiniz. Bedava wordpress cdn olan Jetpack tamamen WordPress ekibi tarafından geliştirildiği için oldukça güvenilir. Jetpack eklentisi cdn kısmında sitenizde bulunan CSS ve Javascript gibi statik dosyaları kendi sunucularında tutar. Sizin sunucunuzu zorlamadan Elasticsearch destekli arama hizmeti sunar. Kurulum sonrası WordPress hesabınıza giriş yaparak Jetpack CDN ‘de “ücretsiz paketi” seçmeyi unutmayın!

WordPress CDN Aktif Etme

Jetpack CDN aktifleştirmek için WordPress Panelinizde solda bulunan menüden > Jetpack > Ayarlar > Üst kısımda bulunan “Performans” sekmesine tıklayın. > Site Hızlandırıcısını etkinleştirin, Görsel yüklenme sürelerini hızlandırın ve Statik dosya yüklenme sürelerini hızlandırın kutucuklarını aktif hale getirin.

jetpack ücretsiz cdn aktifleştirme
jetpack ücretsiz cdn aktifleştirme

CDN ‘nin aktif hale geldiğini sitenizde bulunan fotoğraf linklerinin 0.wp tarzı bir url ile başladığını göreceksiniz. Böylelikle sitenizde gözle görülür bir performans hız artışını ücretsiz wordpress cdn sayesinde yakalayacaksınız. Unutmayın site hızı Google ‘da üst sıralarda çıkmak için en gerekli maddelerin başında gelir.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin