Kapat
Ana Sayfa 618 görüntülenme 0

Türk Telekom’dan Dijital Klavye

Türk Telekom yerli üretimde yeni bir adım atarak kendine özgü özellikleriyle Tambu adında bir Dijital Klavye duyurdu.

 

Türk Telekom düzenlediği basın toplantısında “Milli Klavye” olarak tanıttığı Tambu’yu duyurdu. Klavyenin kendine özgü  birçok özelliği var. Bu özellikler özellikle Türk kültürünü yansıtacak ve bizim konuşmamızı kolaylaştıracak cinsten.

 

Ayrıca dijital klavyede yapay zeka kullanılıyor. Öğrenmeye dayalı yapay zeka ile kullanıcıların daha hızlı ve rahat yazmasını kolaylaştırmak hedefleniyor. Bu adımla yapay zeka kullanımının Türkiye’de önünün yavaş yavaş açıldığını görüyoruz.

 

Klavyenin üzerinde yer alan araç çubuğu işimizi kolaylaştıracak birçok yeniliği içinde bulunduruyor. Tambu klavyedeki araç çubuğu ile Tambu klavyeden hiç çıkmadan GIF gönderme, atasözleri, deyimler ve sözlüklere ulaşma, 100 farklı dilde çeviri yapma, lokasyon paylaşma gibi işleri rahatça yapabiliyoruz. Bunlar sayesinde yazma ve konuşma hızını epey hızlandıracak kullanıcılar, ayrıca Türk kültürüne özgü hareketli çıkartmalar ve GIF’lerle yazışmalarımızı eğlenceli hale getirebileceğiz.

 

Tambu klavyenin Türk kültürüne özgü olarak bulundurduğu içerikler oldukça fazla. Türkiye’de klasik haline gelmiş minibüsler, çay, simit, saz gibi birçok kültürümüze özgü ve eğlenceli içerik klavyede bulunuyor. Hatta içlerinde üzerinde dantel olan bir TV bile var.

 

Ayrıca birçok işe yarayan araç çubuğu sayesinde yazışma esnasında atasözleri veya deyimleri bulup hızlıca paylaşabiliyoruz. Ayrıca atasözleri ve deyimlerle ilgili çıkartmalar da uygulama içerisinde mevcut. İstediğiniz bir deyim veya ata sözünü yazmak yerine konuştuğunuz kişiye hızlıca çıkartma olarak gönderebiliyorsunuz. Böylece yazışmalar hem renkli hem de kendi dilimize daha uygun olarak ilerliyor.

 

Bunlar dışında Tambu, hızlı bir şekilde sesle yazma özelliğine sahip. Dünyanın her yerinde kullanılabilir olması da Tambu’nun iyi özelliklerinden birisi. Bunların yanında kelime düzeltme ve tamamlama ile de piyasadaki gelişmiş klavyeler ile karşılaşabilecek durumda. F klavye desteği de klavyede mevcut.

 

Uygulama şuanda indirilebilir durumda. İsteğinize göre indirebilirsiniz.

Android: goo.gl/jx4WVx

IOS: goo.gl/Q3xBwC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir