Telefonlardaki Diyafram Açıklığı Nedir?

0
2.705 görüntülenme

Akıllı cep telefonlarının düşük ışıklı ortamda dahi kaliteli bir şekilde fotoğraf çekilmesini sağlayan yapıya diyafram açıklığı diyebiliriz.

Kısaca diyafram “Objeden yansıyan ışınların aynanın üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirleyen” sistem. Diaphragme kelimesi diyaframın Fransızcadaki anlamı olup İngilizce de açıklık anlamına gelmektedir. Fotoğraf çeken kişinin diyafram değerini kontrol etmesi ışığı kontrol etmesi anlamına denk gelir ve böylelikle pozlama değeri de istenildiği şekilde ayarlanır.

F değerleri şunlardır: f/2.8, f/5.6, f/8, f/11, f16, f/22.

diyafram açıklığı telefon
diyafram açıklığı telefon

Fotoğraf makinelerindeki diyafram için yaprak gibi bir yapı olup diyaframın açılıp kapanma oranına göre sensör üzerindeki ışık şiddeti ayarlanır. Diyafram değerimiz f/2.8 diyelim bu 2.8 sayısı küçüldükçe diyafram değeri daha açık, büyüdükçe ise kapalı bir diyafram açıklığı olmaktadır. Yani F artarsa sensöre düşen ışık miktarı azalırken küçüldüğünde artar. Profesyonel olarak fotoğraf çekimi yapan kişiler dolayısıyla f değeri küçük olan cihazlar tercih ederler fakat değerin küçülmesi fiyatları oldukça arttırmaktadır.

Diyafram Kullanım Teknikleri

  • Portre çekim yapıyorsanız diyafram açıklığı açık olarak ayarlanmalıdır.
  • Makro fotoğraflarda da diyafram değerinin açık olması gerekir.
  • Manzara çekimlerinde her yerin net çıkması istenildiği için diyafram ayarı kısık olmalıdır.
  • Gece fotoğraflarında ise açık diyafram kullanılmalıdır.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin