Kapat
Mobil 799 görüntülenme 0

Sinirsel İşleme Ünitesiyle Huawei Kirin 970 Tanıtıldı

Huawei yeni amiral gemisi akıllı telefonlarında kullanacağı Sinirsel İşleme Ünitesi isimli özel bir donanım bulunduran yeni işlemcisini tanıttı.

 

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan IFA 2017’de telefonlar, teknolojiler ve teknoloji dünyasının çeşitli yerlerindeki markalardan yeni duyurular ve açıklamalar gelmeye devam ediyor. Fuara katılan ve fuarda yine açıklamalar yapan Huawei’de duyurularına devam ediyor. Son olarak kendi standında yeni nesil mobil işlemcisinin tanıtımını gerçekleştiren  Huawei, diğer üretilen işlemcilerden farklı olarak farklı olarak “Neural Processing Unit” adında özel bir donanımla gelecek.

 

Bu özel donanımlı işlemci 8 çekirdekli olarak üretilecek. 4+4 çekirdek yapılandırmasına sahip olan işlemci, yüksek hızlı dört çekirdek Cortex-A73 mimarisiyle 2.4 gGz hızında çalışarak cihazın asıl performansını oluşturacak. Geri kalan dört çekirdek ise düşük güçte çalışarak pil ömrünü uzatmayı sağlayacak. Düşük güçlü dört çekirdek ise Cortex-A53 mimarisinde 1,8 gHz hızında çalışacak ve bu çekirdekler de düşük güçlü olmasına rağmen yine de yüksek performans sergileyecek.

 

Üretilecek işlemci 10 nm TSMC teknolojisinde üretilecek. Bunun yanında da grafik bölümünde de yüksek performans sergilemesi için ARN Mali-G72MP12 grafik birimi işlemci ile birlikte kullanılacak. Tüm bu özellikler ile çok yüksek performanslara erişilebilecek. 1,2 Gbps hızlarına erişebilecek olan cihaz LTE Cat. 18 modeme sahip.

 

Neural Processing Unit yani Sinirsel İşleme birimi işlemciyi ilginç yapan noktalardan biri olarak bulunacak. Sinirsel işleme biriminin ne işe yaradığı veya ne için kullanılacağı hakkında bir bilgi vermeyen Huawei, yeni üretilen işlemcisini yeni amiral gemisi telefonu olan Mate 10’da kullanacağını belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir