Kapat
Ana Sayfa 1.130 görüntülenme 1

Şimdi Google Düşünsün; Firefox, Chrome’u Geçti!

Dünya genelinde en çok kullanılan tarayıcılardan biri ve oldukça işlevsel bir arayüzü olan Mozilla Firefox, beta olarak test ettiği yeni sürümüyle rakibi Google Chrome’u geride bıraktı.

Uzun zamandır kullanılan ve tarayıcılar arasında kendine bir yer edinmiş Firefox, rakibi Chrome ile büyük bir rekabet içerisindeydi. Genellikle Google Chrome’un önde gittiği bu yarışta Firefox, yaptığı güncellemeler ve ataklarla saldırıya geçse de Google Chrome’a yetişemiyor ve Chrome liderliğini koruyordu.

Google Chrome hakkında çıkan haberlerde çok daha fazla bellek kullandığını görmüştük. Bu yüzden düşük bilgisayarlarda bazı sıkıntılara yol açmasına rağmen Google Chrome, en çok kullanılan tarayıcı olmaya devam ediyordu. Yakın zamanda ise kullanıcılar Opera gibi alternatiflere yönelmiş ve bu yüzden Chrome’un kullanımı azalmış olsa da en üstte kalmayı başarıyordu.

Firefox ise Google Chrome’a büyük bir darbe daha vuracak olan yeni sürümü Firefox Quantum’u tanıttı. Bu isim Mozilla tarafından Firefox 57’ye verildi. Yeni sürüm ile Firefox birçok konuda Google Chrome’dan daha hızlı görünüyor. Yapılan testler de bunu kanıtlıyor.

Bu güncellemeye yeni bir isim verilmesinin sebebi ise büyük köklü değişimler yapılması. Bu şekilde yeni Firefox ön plana çıkarılacak. Ayrıca Mozilla, bu güncelleme ile yeni Firefox’un eski sürümlerinden çok daha iyi olduğunu belirterek bu güncellemenin sıradan güncellemelerden biri olmadığını gösteriyor.

Firefox Quantum ve Google Chrome’un karşılaştırıldığı bir test videosu:

Eski Firefox sürümlerinden neredeyse iki kat daha hızlı olan bu tarayıcı, Düşük bellek kullanımıyla da öne çıkıyor. Chrome’dan %20 daha az bellek kullanacağı açıklanan Firefox Quantum, mobil cihazlar üzerinde de çalışacak. Mobilde de oldukça hızlı olması beklenen yeni sürüm 14 Kasım itibariyle kullanıcılara sunulacak.

Bu şekilde Firefox sonunda Google Chrome’a ciddi bir rakip olacak gibi görünüyor. Tarayıcı gerçekten burada açıklanan bilgilerdeki kadar iyi olursa kullanıcıların ilgisini çekecektir. Ancak bu durumda Google da boş durmayacak ve Chrome’u geliştirmeye devam edecektir. Piyasada en çok kullanılan tarayıcı olan Chrome’un tahtan indirilmesi zor olsa da Firefox Chrome’u zorlayacak gibi görünüyor. Firefox başarılı olabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

“Şimdi Google Düşünsün; Firefox, Chrome’u Geçti!” üzerine 1 yorum

  1. Mesut dedi ki:

    nedense ısınamadım firefox’a. Devamlı şekilde sorunlar yaşıyorum, firefox ile giriş yaptığımda. Chrome candır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir