Kapat
Mobil 827 görüntülenme 0

Samsung Cihazlarda Güvenlik Açığı Bulana 200.000$ Ödül!

Büyük firmaların birçoğunun yaptığı gibi Samsung da cihazlarında güvenlik açığı bulanları ödüllendireceğini açıkladı.

 

Samsung yeni yaptığı açıklama ile belirttiği liste içinde bulunan cihazlarda güvelik açığı bulanları ödüllendireceğini söyledi. Bu haberi duyan ve bu konularla ilgisi olan insanlar çalışmaya başladı bile. Birçok kişi bu işin kolay yoldan para kazanmak olduğunu düşünse de yazılımcılar işin pek kolay olmadığını düşünüyorlar. Güvenlik şirketleri ise resmi bir iş olarak yapılması gerektiği düşüncesinde. Yine de bu ödülün genel olarak hepsine bir müjde olduğunu söyleyebiliriz.

 

Samsung’un belirttiği listede 38 farklı cihaz bulunuyor. Listede Galaxy S, Galaxy Note, Galaxy A, Galaxy J ve Galaxy Tab serilerinden cihazlar bulunuyor. Bunların yanında Bixby ve Samsung Pay’in içinde bulunduğu hizmetler de ödüllendirmeye dahil tutulacak. Özellile Samsung Pay bunların en önemlisi sayılabilir. Samsung Pay’deki bir güvenlik açığının Samsung’a diğerlerinden çok daha büyük bir zarar vereceği apaçık ortada.

 

Daha önce Apple ve Microsoft da aynı şekilde güvenlik açığı bulanlara büyük miktarlarda ödül vereceklerini açıklamışlardı ve yine büyük bir ilgi uyandırmışlardı. Bu şekilde Bilgisayar korsanları, hackerlar ve bu işle ilgilenen diğer insanlar yasal yoldan para kazanıyorlardı. Samsung’un da açıkları ödüllendireceğini duyurmasyla para kazanabilecekleri yeni bir yer daha doğmuş oldu. Şirketler bu yöntemle yapılan saldırıları bir nebze olsun engellemeyi hedefliyorlar. Bu yöntem sayesinde bilgisayar korsanlarının yaptıklarıyla çok daha büyük zararlara uğrayabilecek durumda olan şirketler, korsanlara bir miktar ödül vererek zarardan kurtulmaya çalışıyorlar. Bunun yanında bazı firmalar ise ürettiği cihazların tamamen güvenli olduğunu kanıtlamak amacıyla ödüller getiriyor. Ancak hiçbir firma kendine bu kadar güvenmiyor ve kesin bir şey söylemiyor.

 

Ne yazık ki bulduğunuz her açık için 200,000 dolar kazanamıyorsunuz. Bulduğunuz açığın büyüklüğüne ve kritikliğine göre kazanacağınız ödül değişiyor. En az 200 Dolardan başlayan ödüllerin en yükseği ise 200,000 Dolar olarak Samsung tarafından belirlendi. Yani bulduğunuz açık firmayı büyük zararlara sokacak bir açık değilse düşük miktarda bir ödül belirleniyor. Aranızda bu iş ile ilgilenen varsa hemen çalışmaya başlamalı çünkü şimdiden çalışmalara başlandı bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir