Ryzen 2 Hakkında Her Şey!

1
1.601 görüntülenme

Ryzen 2 Bizleri Şaşırtmaya Hazırlanıyor!

Ryzen 2
Ryzen 2 Tanıtım CES2018

Intel, yıllardır fiyatları yükselmeye devam ederken performansı takip etmek için uğraşan Intel, CPU pazarını bir yumrukla yönetti. Ancak Ryzen her şeyi değiştirdi. AMD’nin 14 nanometre çipleri 2016’da piyasaya çıktı ve daha yüksek çekirdek sayıları ve çok daha düşük fiyatlarla daha iyi multi-thread performansı vaat eden ve kesinlikle teslim edildiğini vaat ederek geçen yılın başlarında kullanıma sunulmaya başlandı.
AMD, 2017 boyunca hit , seçim sonrası rekabeti getiren ve işlemci pazarını yeniden canlandıran “dramatik bir dönüş” olan Ryzen 7 1800X ile başladık . Ryzen 5 1600X’ın fiyat açısından en iyi fiyatından daha etkilendik ve neredeyse Ryzen 3 1300X ile kir ucuza kirildi . Ardından AMD , Intel’in rakip cipslerinden çarpıcı derecede düşük bir fiyatla çekirdek sayıları yüksek gençlere getiren üst düzey Ryzen Threadripper 1950X’i piyasaya sürdü .
AMD, Ryzen ile büyük bir çoğunlukla yönetim kurulu genelinde puan aldı ve sonuç olarak satışların arttığını gördü . Sırada ne var? Elbette ki yeni nesil. AMD, 2. Nesil Ryzen yongası için bazı planlar paylaşmış durumda. Bu nedenle, bu yıl PC yükseltme pazarı için iseniz ve üst düzey oyun, içerik yaratma ve daha pek çok şey için güç isteyen bir şey varsa, burada ne olabileceğine bir göz atın. Birkaç kısa ay içinde seni bekliyor.

Bu ne? AMD’nin yenilenmiş, bütçeye uygun işlemci çipleri
Ne zaman dışarı çıktı İlk fişler Nisan 2018’de piyasaya sürülecek
Bu ne kadara mal olur?

Ryzen 2
Ryzen 2 Detaylar CES2018

AMD Ryzen 2 Piyasaya Sürülme Tarihi
AMD, bir sonraki yongayı tüketicilere ulaştırmak için çok fazla bekleyecek değil. Birinci nesil Ryzen yongaları Mart 2017’de sevkıyatına başladı ve o zamandan bu yana piyasaya sürülüyor ve Nisan 2018’de Ryzen 2 yongalarına geçmeyi planlıyorlar.
Ocak ayında Tüketici Elektroniği Fuarı’nda açıklanan şirketin resmi zaman çizelgesi, yılın ikinci çeyreğinde başlatılan ve bir basın açıklaması Nisan 2018’e kadar daraltılan ilk Ryzen 2 CPU’ları gösteriyor. Bu, tüketici seviyesinde çipler için olacak , Intel muadilleriyle karşılaştırıldığında bazen ürkütücü fiyatlar için etkileyici bir performans sunuyor.
Bu cipslerin ötesinde, zaman çizelgesi, yılın ikinci yarısında hem 2. Nesil Ryzen Pro hem de Ryzen Threadripper cipsleri için yapılan bültenleri gösteriyor. Ryzen Pro yongaları, 8 çekirdek ve 16 iş parçacığı ile iş ve BT kullanımı için tasarlanmışken, yukarıda sözü edilen Ryzen Threadripper, AMD’nin sunumlarının zorlu oyuncular için 16 çekirdekli büyük baba. Forbes, AMD’nin geçen yıl olduğu gibi benzer sayıda Ryzen 2. Nesil cipsini piyasaya sürmeyi planladığını bildirdi .
Bunların hepsi de masaüstü yongaları, sizi akıl hasteliyor – AMD’nin resmi 2. Nesil çıkış zamanı çizelgesi, 2018 takviminde dizüstü bilgisayar sürümlerini içermiyor. İlk çeyrekte Ryzen 3 mobil yongaları yılın ilk çeyreğinde gösteriyor; Ryzen Pro ise 2. çeyrekte izliyor.

Ryzen 2
Ryzen 2 Detaylar CES2018

AMD Ryzen 2 Fiyat
AMD, Ryzen 2 planlarını açıklamış olsa da, maalesef fiyatlamayla ilgili şu anda herhangi bir ayrıntı yok. Ancak, burada AMD, ilk Ryzen modelleriyle böylesine büyük bir sıçrama yaptı. Tahmin edilebileceği gibi, daha uygun maliyetli CPU’lar sunmak her zaman AMD’nin sınırı olmuştur, ancak yıllar içinde ilk defa, daha ucuz Ryzen cipsleri dürüstçe, Intel’in tekliflerini geçemezse asılabilir.
Bu göz önüne alındığında, AMD’nin 2. Nesil modellerle yoluna devam ettiğini görmek şaşırtıcı olacaktır. Uygun fiyatlı, yüksek performanslı CPU’lar sunmaları şarttır, bu yüzden ideal olarak AMD’nin son kez sorduğu fiyatlardan çok uzak olmayan fiyatlarla karşılaşacağımızı görüyoruz.
Geçen yıl, dört çekirdekli Ryzen 3 1300X 129 $ (£ 112, 169 $) ile piyasaya çıktı. Intel’in Core i3 7350K fiyatı ise 149 $ (169 £, 290 $) oldu. Hexa-core Ryzen 5 1600X’e çarptıysanız, biz 249 $ (249 £, 359 $) teklif etmişsinizdir – buna rağmen, 239 $ (219 £, 339 $) dört çekirdekli Intel Core i5-7600K ile karşılaştırın; İşlem sırasında bir çift çekirdek kaybedersiniz.

Ryzen 7 1800X ile en büyük fiyat farkını gördük ve Intel’in Core i7-5960X / 6900K fiyatının neredeyse yarısı olan 499 Dolardı (500 AU $ 650). Tabii ki, bu, Intel’in daha ekonomik bir Intel Core i7-8700K ve Intel Core i7-7820X’i sunmasına yol açıyor. Bu arada AMD Threadripper 1950X, 999 $ (999 £, 1,439 $) seviyesinde geldi ve Intel’in benzeri fiyatlı Core i9-7900X’den daha güçlü bir performans sergiledi.
Elbette AMD, geçtiğimiz günlerde Ryzen fiyatlarını 2. Nesil duyurunun yanı sıra yönetim kurulu genel hatlarıyla düşürdü ve Intel ile rekabet gücünü korumayı başardı; çünkü iki şirket CPU’nuzu satın alma doları için savaşıyordu.

AMD Ryzen 2. Nesil Özellikleri
Bu noktada, Ryzen 2. Nesil telaşlarından tam olarak ne tür bir performans artışı sağladığımız konusunda birkaç resmi bilgiye sahibiz. Bunlar, daha fazla transistör sıkıştıracak ve böylece yol boyunca daha fazla ham hız sağlayacak yeni bir 12 nanometre prosesi kullanılarak inşa edildi.
ExtremeTech’e göre , AMD baş teknoloji sorumlusu Mark Papermaster, “12nm prosesin orijinal Ryzen’in 14nm sürecinde yaklaşık% 10’luk bir performans artışı ve” watt başına performansı optimize etmek için ilave fırsatlar “getirdiğini iddia ediyor.

AMD, Ryzen 2. Nesil yongalarının bugüne kadarki en küçük ve en hızlı masaüstü işlemcisi olacağını belirtiyor – yüksek sözler, ancak PC meraklılarını ve kullanıcıları tüm şeritleri heyecanlandıran eminiz. Ryzen 2. Nesil talaşlar yüksek saat hızları sunacak ve yüksek tahliye senaryolarında performansı artırmak için geliştirilmiş Precision Boost 2 teknolojisini sunacak.

AMD, Şartnameleri incelemek isterseniz, Radeon Vega Graphics ile birlikte Ryzen Mobil İşlemcisinden Precision Boost 2’ye çok teknik bir önceliğe sahip.
AMD’nin yeni Ryzen tabanlı masaüstü APU’larında bazı SenseMi iyileştirmeleri gördük, bu nedenle Ryzen 2. Nesil hattında benzer performans ve etkinlik artışlarını görürüz. Bu, Pure Power akıllı sensörleri aracılığıyla optimize edilmiş güç kullanımı ve Genişletilmiş Frekans Aralığı 2’den geliştirilmiş hızaşırtma potansiyelini içerebilir.

Ryzen 2
Ryzen 2 Detaylar CES2018

Prospektif büyütücüler için iyi haberler var: Intel’in aksine AMD, son Ryzen yongalarıyla aynı AM4 yuvasını kullanacak ve bu CPU’lardan birini makinenize sokmak için yeni bir anakart satın almanıza gerek kalmayacak.

Ryzen 2. Nesil için optimize edilmiş ve indirilen güç tüketimini de talep eden gelişmiş bir X470 yonga seti de olacak.
AMD’nin Ryzen 2. Nesil kalbini Zen + çekirdekten ziyade bir Zen + çekirdeği olarak adlandıracağını unutmayın. Ne fark eder? Zen 2, 7nm’lik bir süreç üzerine inşa edilmiş tamamen yeni bir mimari olacak; hayal edebileceğiniz gibi – performans artışı açısından bir dünya yaratabilir.

Ryzen 2
Ryzen 2 Detaylar CES2018

AMD’nin yol haritası, Zen + ve 2020 yılları arasında bir yere gelen Zen 2 ve Zen 3’ün (“7nm +” olarak listelenmiş) çekirdek olduğunu göstermektedir; bu nedenle, 2019’da görünme olasılığı daha yüksektir.
Zen 2 tasarımının bu noktada tamamlandığı bildirildi ve AMD’ye göre “Zen’i birden fazla boyutta iyileştiriyor” dedi. Ve Zen 3 de “yolda”. AMD, Zen 2 ile CPU endüstrisini bir kez daha sarsmak için harekete geçebilir, ancak bu yıl göremediğimiz şey: Zen +, Ryzen 2. Gen yongalarına güç veriyor.

Buna rağmen, özellikle 2018’de piyasaya yeni veya yükseltilmiş bir PC için geldiyseniz (veya olacağından) Ryzen 2. Nesil CPU’lar için heyecanlanmanın pek çok nedeni var. Şimdi, Intel de savunmaya girdiğinde, AMD’nin geçen yıl şaşırtıcı başarılarını tekrarlayıp başaramayacağını göreceğiz.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin