Render Farm Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

0
688 görüntülenme

Render Farm, Türkiye’de bazı insanların çok iyi bildiği bazı insanların ise bir kere dahi duymamış olduğu tabirdir. Render Farm, Yüksek performanslı bilgisayar sistemlerine verilen addır.

Detaylı bilgi verecek olursak Render Farm, güçlü ve çok yüksek kapasiteli bilgisayarların bir araya gelerek stüdyo vb çalışma alanlarında kullanılması demektir. Farm kelimesinin Türkçe anlamı çiftlik demektir. Bu nedenle Render Çiftiliği de diyebiliriz.

Render Farm sisteminde bilgisayarlar bir araya getirilir ve birbirleri arasında bir bağlantı sağlanır. Bir araya getirilen bilgisayarların bağlantısı ise render serverlar veya render kartlar ile sağlanmaktadır. Bu sistemlerin kurulmasının temel amacı bilgisayarda yapılacak olan işlemlerle bilgisayarın hesaplama hızının ve kapatesinin en üst seviyede olmasıdır. Genellikle bu işlemler için 40 ile 50 arasında bilgisayara ihtiyaç duyulmaktadır.

Şirketlerde bu tür sistemlerin daha karmaşığı da bulunmaktadır. Çünkü en az 25.000-30.000 civarında işlemci kurulmaktadır. Bu kadar yüksek kapasiteli bilgisayarların yapmış olduğu işlemler de bir o kadar büyüktür. Ülkemizde Render Farm alanında hizmet veren firmalar mevcuttur.

Render Farm Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Render Farm sistemlerinin kullanım alanları çok geniştir. Genellikle 3D Modelleme çalışmalarında bu sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde 3D modelleme çalışmalarının eskiye nazaran sektör genişlettiğini söylemek gerek. Ayrıca animasyon, çizimler vb alanlarda da Render Farm sistemleri kullanılmaktadır. Standart bir bilgisayarda da bu işleri yapabilirsiniz ancak günler hatta haftalar sürer.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin