PUBG, Fortnite Oyununa Kopya İçerikten Dolayı Dava Açtı!

0
926 görüntülenme

Son günlerin hızla yükselen oyunu Fortnite oyununa PlayerUnknown’s Battlegrounds oyunu dava açıyor. İşte PlayerUnknown’s Battlegrounds tarafından açılan davanın nedeni. 

PUBG ve Fortnite oyunu arasında rekabet sürerken hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı. Mobil cihazlar arasında en çok oynanan oyunlardan birisi olan Fortnite oyununa PlayerUnknown’s Battlegrounds dava açtı. PUBG telif hakları ve kopya içerik noktasında Epic Games’e dava açtığını belirtti. Güney Kore’de açılan davaya göre Fortnite oyunu PUBG’nin birebir kopyası. 

Geçtiğimiz yıl Steam’de satışa çıkan ve milyonlarca kişi tarafından oynanan PUBG oyunu sonrasında Xbox One oyun konsoluna ve daha sonrasında mobil cihazlara gelmişti. PlayStation 4 oyunu konsoluna da gelecek olan PUBG bu kez farklı bir gelişme ile gündeme geldi. 

Eylül ayında PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun yapımcısı olan PUBG Corp. yaptığı açıklamada Fortnite oyununun PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununa olan benzerliklerinden duydukları endişeyi dile getirmişti. PUBG Corp. tarafından yapılan açıklamada “Fortnite’ın PUBG ile çok benzer bir oyun modunda hazırlanması ve bu oyun tecrübesini taklit etmeye çalışmasından büyük endişe duyuyoruz.” Kore merkezli bir oyun stüdyosu olan PUBG Corp’un açıklamasına göre PlayerUnknown’s Battlegrounds oyunu ilk bağımsız Battle – Royale oyunu.

PUBG Corp. tarafından mahkemeye sunulan rapor hakkında net bir açıklama yapılmazken , içerik noktasında birçok özelliğin kanıt olarak sunulduğu aktarıldı. PUBG Corp.’un açıklamasına göre Fortnite oyunu arayüz, oynanış ve yapısal özellikler yani oyun modunun kendisi bakımından PUBG’nin içeriklerinin hepsini kopyalamış durumda. 

Fortnite Mobil Cihazlarda PUBG’den Daha Fazla Oynanıyor!

PUBG’nin kanıtları ardından mahkemenin kararı ne olacak bilinmez ancak tüm bu olayların üzerine gerçek bir drama ekleniyor. PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun geliştiricisi olan PUBG Corp. ile Fortnite oyunun geliştiricisi olan Epic Games arasında önemli bir anlaşma bulunuyor. PlayerUnknown’s Battlegrounds oyunu bilindiği gibi Fortnite oyununun da kullandığı Epic’in Unreal Engine grafik motoru ile hazırlanıyor. 

Açılan Davanın Sonucu Fortine Oyununun Yapımcısı Epic Games İçin Yıkıcı Olmayabilir!

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyunu için 2017 yılında herhangi bir sorun bulunmuyordu. 2017 yılına damgasını vurmayı başaran PUBG oyunu uzun süredir Steam’de en çok oynanan oyunlar arasında birincilik koltuğuna oturmuş ve sonrasında diğer platformlarda da en çok oynanan oyun olmuştu. Ancak bu durum 2018 yılı itibariyle Fortinete oyununun yaygınlaşmasıyla birlikte değişti. Oyun severlerin artık Fortnite oyununa yönelmesiyle birlikte işler karışmış gibi görünüyor. PUBG Corp.’un Kore’de açtığı davanın nasıl sonuçlanacağı şimdilik bilinmezken açılan davanın sonucu Epic Games için yıkıcı sonuçlar doğurmayabilir. Açılan davanın Epic Games’i fazla etkilememesinin en büyük nedeni Epic Games’in ana operasyonlarının Kore’den yönetilmiyor olması gösteriliyor. PUBG Corp. tarafından açılan dava ayrıca şimdilik sadece Kore’yi kapsıyor.  

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin