Kapat
Rehber 1.998 görüntülenme 1

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır ?

 

Merhaba Arkadaşlar bugün sizlerle Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır? bunu öğreteceğim.

Düşük bütçeli bilgisayar oyuncuları ya da sisteminin daha verimli ve daha performanslı çalışmasını isteyen kişiler bu makaleyi okuyarak Overclok yapabilirler tek yapmanız gereken size anlatacağım şeyleri yapmanız.

Önemli Not; Overclock yapan kişinin sorumluluğu altındadır ve doğabilecek sorunlardan dolayı hiçbir şekilde editörler ve site sahipleri sorumlu tutulamaz

1.Overclock Nedir ?

Overclock Türkçe manası tam olarak bulunamasa da en uygun terim Hız aşırtma ve hız aşımıdır diye ifade edilir kısaca overclock bir bilgisayarın işlemcisini normal frekans değerinin üzerinde frekansının dahaüstünde birfrekansda çalışmaya zorlamak diyebiliriz. Diyelimki elimizde 2500 mhz bir işlemci var biz bu işlemcinin mhz hızını 2700 mhz de çalışmaya zorlarsak ve başarılı olursak overclock yapmış oluruz.

2.Overclock Nasıl Yapılır ?

Her işlemcinin bir iç frekansı vardır. Frontside bus denilen Türkçe olarak önyüz veriyolu diyebileceğimiz mhz cinsinden birçalışma frekansı var ve bunun yanında her işlemcinin bir çarpan katsayısı vardır (x9 , x10, x15 gibi) vebu çarpan ile fsb hızını çarptığımız da işlemcinin asıl mhz’ini bulmuş oluyoruz. Örnek olarak; 300ghz için bu değer fsb 200×15 olduğundan 3000 mhz’dir.

Şimdi önümüzde mhz hızını artırmak için 2 yol bulunduğunu öğrendik.

Birinci yol fsp hızını arttırmaktır.

İkinci yol ise çarpan katsayısını artırmak suretiyle toplam mhz’i arttırmaktır. 

Şimdi biz bu iki değerden fsp’ya da çarpan katsayılarının hangisini arttırırsak arttıralım elde ettiğimiz mhz değeri yükselecektir. Yani overclock yapmış olacağız. Maalesef İntel işlemcilerin genellikle güvenlik amaçlı çarpanları kilitli olduğu için bu değerle oynama yapılamıyor ve bu yüzden iş sadece Frontside bus hızını artırmaya kalıyor. Amd işlemciler de durum daha farklı, çoğunlukla çarpanları açık oluyor yada bazı yöntemlerle kilitli olsalar bile açılabiliyorlar.

Bu durumda her iki değerle de oynama imkanı doğduğu için daha esnek overclock imkanımız olabiliyorsunuz Amd işlemcilerde. Aslında şunu da unutmamakta fayda var. Her ne kadar çarpanlarla oynama çeşitliliğimiz olsa bile overclockta en yüksek performansın fsb hızını arttırmakla elde edilebileceğini unutmayın.Nedeni ise yüksek fsb hızlarında buna bağlı olarak,bellek denetleyicisi, depolama aygıtları denetleyicileri ve AGP/PCI saathızları da artar.Tabi AGP/PCI saat hızları yüksek overclocklar da sorun çıkarabildiği için stabilite için modern anakartlara buna göre dizayn ve hızı sabitleme özelliği ilave edilmiştir.

Şimdi adım adım Overclock yapmaya başlayalım

Önecelikle şunu belirtmekte fayda var ki overclock yapmak için ilk başta anakartınızın overcloka elverişli olması gerekir yani bu iş için neler gerekiyorsa her özelliği mevcut olması gerekir arkadaşlar overclocka niyetlendiyseniz öncelikle anakart uygun olanından almalısınız tabi ki.
Sadece anakartınızın uyumlu olması gerekmez. Overclock için buna elverişli birde işlemcinizin olması gerekir Intel işlemcilerde K ve amd işlemcilerde X ibaresi olmasın gerekir bütün işlemciler aynı overclock perfromasını vermiyor üretim yerlerinden tut üretim yıllarına kadar her şeyi overclock sonucunu değiştirebiliyor hatta bazen aynı işlemcinin ayni kodları yılları üretim tarihleri aynı olsa bile aynı sonucu vermiyor olabilir yani bu iş için Ballı ve şanslı olmanız gerekir ama önce overclock yapmadan önce iyice araştırın ve yetkili birine danışınız

Işlemciyi seçtikten sonra iş bitmiyor sirada Ramlerimiz var maksimum performans almak istiyorsak ramlerimizin kaliteli ve cl değerinin düşük olmasına dikkat etmeliyiz düşük değer daha hızlı ve iyidir bu işlemden sonra psu (güç kaynaği) mümkünse serfitikalı psu seçelim en az 600 wattlik bir psu olması gerekir (ekran kartı ve işlemci gücüne göre psu seçilmelidir)

Olmazsa olmaz şey soğutma overclock system daha fazla ısınır ve doğal olarak soğutmada kaliteli ve güçlü soğutmalıdır ben sıvı soğutma öneririm çünkü kaliteli bir hava soğutma en az 400 TL sıvı soğutma ise 600 TL mantıklı olan işlemci soğuk ortamda çalıştırmak 200 TL fazla verip performans arttırabilirsiniz ama seçim sizin aslında overclock yapmak için riski ve parayı göze almalısınız daha demin söylediğim bileşenler hepsi ama hepsi pahalı aletler hadi diyelim bileşenleri de aldık ama bileşenlerin zarar görme ihtimalide vardır.

Tekrar hatırlatmada fayda var overclock yapmadan önce yetkili birine danışın. Kendinize iyi bakin arkadaşlar başka bir rehberde görüşmek üzere kendinize iyi bakın arkadaşlar.

 

“Overclock Nedir ve Nasıl Yapılır ?” üzerine 1 yorum

  1. Enes dedi ki:

    Yazi gayet hoş bilgilendirici ama tdk kurallarına uymamiş bu sıkıntı mı hayır overclock yapmak isteyen arkadaşlar yapabilirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir