Kapat
orta gelir tuzağından nasıl çıkılır
Ekonomi 28.814 görüntülenme 0

Orta Gelir Tuzağı Nedir? Orta Gelir Tuzağından Nasıl Çıkılır?

Öncelikle orta gelir tuzağı nedir sorusunu cevaplayalım. Ardından orta gelir tuzağından nasıl çıkılır tartışalım. Bir ekonominin herhangi bir kişi başına gelir düzeyine ulaştıktan sonra olduğu yerde sıkışıp kalması haline orta gelir tuzağı denir. Yani bir ekonomide ki kişi başı gelirin belirli bir yere kadar gelip orada tıkanması yani ilerleyememesidir.

Orta Gelir Tuzağından Nasıl Çıkılır ?

2023 yılında Cumhuriyetimizin beklediği kişi başı düzeyin 25 bin dolar olmasıdır ama bu durum mümkün müdür ? Bunu kim yapacak ? Cevapları aslında oldukça basit. İstanbul ve Ankara da ki Devlet büyükleri bunu gençler ,üniversite öğrencileri yapacak şeklinde söylüyorlar. Biz gençler olarak bu duruma ne önermeliyiz ? Türkiye ne yapmalı ?

İlk önce orta sınıf kesinlikle güçlendirilmeli rahmetli Özal bu lafı sıkça dile getirirdi. Bu durum orta sınıfı güçlendirmek için yapılacak en temel yoldur. Şuan Amerika ve Avrupa da uygulanan sistemde budur.

İkinci olarak bir iş antlaşmasında masaya oturulduğu zaman masada fiyat değilde değer konuşmaktan geçiyor. Bizler bir değer yaratıp bir fark yaratmamız gereklidir ,değeri anlayıp onun arkasında sıkı bir şekilde durmalıyız. Şuan ülkemizde her ne kadar yanlış biliyor olsanızda çok iyi mühendislerde yetişmekte fakat değer kavramı üzerinde durmadığımızdan dolayı her ne kadar çok teknolojik bir iş yapsak da değer üretmeyi ,motivasyon kurmayı ,inovasyon yapmayı ,müşteriyi anlamayı ve liderlik etmeyi bilmiyoruz. Her zaman müşteri odaklı çalışma sürdürmemiz gereklidir. Çoğu ülke pazarlarında artık üretim yapmak kolay ama o üretimi değer olgusu içinde müşterilerle buluşturmak biraz zor gelebilir çünkü dışa dönüklük yani girişimci olmak gerektiriyor. Doğru modelleyerek iş yapmayı herkes kendi alanına göre yapmalıdır.

Son olarak ARGE ‘ye önem vermek gereklidir fakat Arge dipsiz bir kuyu gibidir herşeyin Argesini yapalım gibi bir düşünce yanlıştır. Özellikle Türkiye açısından baktığımızda laf olsun diye Arge yapabilecek yeterli finansımız yoktur bu yüzden ” Sağlık ” gibi belirli alanlarda Ar-Ge yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir