Nazilere Yardım Eden En Büyük 10 Şirket

0
2.326 görüntülenme

2. Dünya Savaşında Nazilere, Adolf Hitler’e yardım eden ve birçok insan tarafından da ismi bilenen bu 10 büyük şirketin adları ve yardımları neler oldu?

Nazilerin Süper Güç Olmasına Yardımcı Olan Markalar

Nazilerle işbirliği içerisinde olan birçok büyük firma vardı. Savaş döneminde Nazilere yardım eden firmaların bir kısmı çıkarlarını düşünürken bir kısmı da Nazi sempatizanıydı. Adolf Hitler ‘in başarıya ulaşmasında çok büyük etkisi olan ve Nazi Almanya’sını teknoloji ile dolduran bu firmalar hangileri?

1- BMW

bmw adolf hitler nazi
bmw adolf hitler nazi

BMW şirketinin kurucusu Günther Quandt Nazi partisine üyeydi. İkinci dünya savaşı sırasında bmw askeri teçhizat ve silah üretimi yapıyordu. Toplama kamplarından gelen kişileri ve yaklaşık 50 bin savaş tutuklusunu kendi fabrikalarında çalıştırarak Hitler’e destek verdi.

2- Hugo Boss

hugo boss adolf hitler nazi
hugo boss adolf hitler nazi

1924 yılında Ferdinan Hugo Boss ‘un kurduğu “Hugo Boss” markası ile oldukça büyüdü. Şirketin açıldığı zamandan 7 yıl sonra Nazi partisine üye oldu. 1933 yılında Adolf Hitler kontrolü eline almıştı ve bu tarihten 1945 ‘e kadar Alman ordusunun kıyafetleri yaptı. Kıyafetlerde bulunan desenlerde dikkat çeken farklı tasarımların arasında Wehrmacht ve Südelf Oberdonau yer aldı.

3- Coca Cola

coca cola adolf hitler nazi
coca cola adolf hitler nazi

O dönemler Nazi propagandasını yöneten Hermann Göring yabancı markaların ülkelerine girmesine izin vermeyince Coca Cola Nazi rejimiyle anlaştı. Anlaşmalarında reklam afişlerinde gamalı haç ve nazi gençliğinin ve Führer’in fotoğrafının kola içen kişide olacağını söyledi böylelikle Almanya Avrupa’da oldukça büyüdü ve ABD hükümeti Coca Cola’nın ihracatını durdurdu. Hal böyle olunca Nazi gençliği için Coca Cola, Fanta ‘yı piyasaya sürdü.

4- Renault

renault adolf hitler nazi
renault adolf hitler nazi

Renault savaş dönemi Nazilere kamyon üretti fakat şirketin kurucusu Louis Renault bunu kesinlikle kabul etmedi fakat herşey belgelerle ispatlanmıştı. 1944 yılında düşmanla iş birliği yaptığı neticesiyle Paris de bir hapishaneye gönderildi ve 1 ay sonra hapishanede öldürüldü.

5- Ford

ford adolf hitler nazi
ford adolf hitler nazi

Nazilere oldukça bağış yapan Henry Ford, Almanya ‘da kazandığı paraları Nazi rejimine bağışlamıştır. Hatta Führer’in doğum gününde 50 bin dolar hediye ettiği söylenmektedir. Ford Almanya Devlet Nişanını alan ilk alman ırkından olmayan insandır.

6- IKEA

ikea adolf hitler nazi
ikea adolf hitler nazi

Kamprad yirmili yaşlarında olup, İsveç’te faşist gençlik hareketine üyeydi ve Nazi rejiminin İsveç’teki temsilcisiyle oldukça sıkı dosttu.

7- Volkswagen – Porsche

porsche volkwagen adolf hitler nazi
porsche volkwagen adolf hitler nazi

Hitler iktidara oturduktan sonra kendi arabalarını üretmek isteğiyle Porsche’ın kurucusu Ferdinand Porsche ile bir görüşme ayarlar ve akıcı çizgileri olan bir araba üretmesini ister ve böylelikle Volkswagen Beetle otomobilleri üretildi. (Vosvos diye tabir ettiklerimiz)

8- Bayer

bayer adolf hitler nazi
bayer adolf hitler nazi

Bayer bildiğiniz üzere günümüzde halen ilaç devi firmalardan bir tanesidir. Zamanında Nazilerin gaz odasında kullandıkları Zyklon B gazının üreticisinin bir alt koluydu. Deneyleriyle dünyaya ün salan ve ölüm meleği olarak da bilinen Josef Mengele ‘ye IG Farben yardım etmiştir. Savaş sonrasında bu firma da Bayer tarafından alındı.

9-  Siemens

siemens adolf hitler nazi
siemens adolf hitler nazi

Siemens, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi tutukluları yakmak için fırın üretimi yaptı.

10- Kodak

kodak adolf hitler nazi
kodak adolf hitler nazi

ABD ‘nin ithalat yasağına karşı gelen Kodak savaş yıllarında Almanya’dan ayrılmayı reddetti ve alışveriş yapmaya devam ettiler. Belki de bu iş birliği sayesinde Nazilerin yaptıkları katliamı belgelemek için fotoğraflar elimize yeterince ulaştı.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin