Microsoft Engelliler İçin Özel Bir Oyun Kontrolcüsü Tanıttı

0
931 görüntülenme

Teknoloji devi Microsoft toplumsal farkındalık için yeni ürünlerini tanıtmaya devam ediyor. Microsoft sevilen oyun konsolu Xbox sahibi olan engelli kullanıcılar için özel bir oyun kontrolcüsü ürettiğini açıkladı.

Microsoft’un sevilen oyun konsolu olan Xbox her geçen gün satışlarını arttırmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce Xbox One X oyun konsolunu kullanıcıların beğenisine sunan Microsoft Xbox One X ile oyun konsolları arasında yeni bir sayfa açmıştı. 

4K oyun oynatma desteği sunan Xbox One X, PlayStation 4 Pro’dan çok daha güçlü özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Sekiz çekirdekli işlemciye sahip olan Xbox One X Microsoft’un bir önceki Xbox One modeline göre yüzde 31 daha hızlı. Grafik işlem birimi tarafından 6 Teraflop gücünde 1172 MHz hızında çalışan 40 özelleştirilmiş işlem biriminden oluşuyor. 12 GB GDDR5 RAM’e sahip olan Xbox One X 4K görüntüleri rahatlıkla oynatabiliyor. 1 TB dahili depolama alanına sahip olan Xbox One X 16 TB’a kadar harici depolama alanı desteği sunuyor. 

Microsoft çok güçlü olan Xbox One X ve Xbox One oyun konsolları kullanıcılarına yeni bir toplumsal sorumluluk adına projeler hazırlayan Microsoft, engelli kimseler için yeni bir oyun kontrolcüsü ürettiğini açıkladı. Microsoft engelli insanlar için Xbox Adaptive Controller’ı tanıttı. 

Microsoft’un Xbox One ve Xbox One X oyun konsolu sahipleri için ürettiği Xbox Adaptive Controller adındaki yeni Microsoft oyun kontrolcüsü engelli oyunculara hitap ediyor. Sadece Windows 10 işletim sisteminin yüklü olduğu bilgisayarlarla birlikte Xbox One ve Xbox One X platformunda çalışabilen özel oyun kontrolcüsü bünyesinde iki adet geniş programlama özelliğine sahip olan buton ve 19 adet jak girişine sahip. 

Microsoft’un toplumsal sorumluluk projelerinden birisi olan “Herkes İçin Oyun” programı kapsamında üretilen Xbox Adaptive Controller, 2018 yılı boyunca sadece 100 dolara online mağazalardan ve teknoloji marketlerinden satın alınabilecek. Sol elinde parmakları olmayan bir Microsoft çalışanı Solomon Romney Microsoft’un yeni tanıttığı Xbox Adaptive Controller’ı denedikten sonra şu açıklamalarda bulundu; “Eğer ki bir oyunu tamamen ayaklarımla oynanmak istersem bunu yapabilirim. Kontrolleri bedenime, arzularıma uygun hale getirebilirim ve istediğim zaman onları değiştirebilirim. İstediğin şeyi Xbox Adaptive Controller ile yerine getirebilirsin. Bu oyun kontrolcüsünü kurmak ve kulla bak neredeyse hiç zaman almaz. Daha basit bir oyun kontrolcüsü olamazdı” açıklamasında bulundu. 

Xbox Adaptive Controller’ın ilerleyen günlerde ülkemizde de satışa sunulması bekleniyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin