IOS 11 Fazla Pil Tüketiyor!

0
979 görüntülenme

Apple IPhone’lar için geliştirdiği IOS’un yeni sürümü olan IOS 11’i bütün kullanıcılara dağıtıldı ancak yeni IOS sürümünün ciddi bir batarya problemine neden oldu ortaya çıktı.

Akılllı telefon pazarının devlerinden biri olan Apple, iPhone’ları geliştirmek ve yüksek performans amacıyla sık sık güncelliyor. Güncelleme ile birlikte cihazları daha güvenli hale getiriyor. Kullanıcıların umutla yüklediği güncellemeler ise bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor.

iPhone için son yayınlanan güncelleme olan IOS 11 ise kısa bir zaman önce dağıtıma başladı. Eski bir telefon olmasına rağmen iPhone 5S’e dahi güncelleme gelmesi kullanıcıları sevindiren yönlerden biriydi. Denetim merkezinin yenilenmesi ve performansın artması gibi değişiklikler kullanıcıların bu güncellemeyi iple çekmesine sebep olmuştu.

Dağıtımın başlamasıyla hızla telefonlarını güncelleyen kullanıcılar ilk başlarda gerçekten performans artışı görmüş ve yeni eklenen özellikleri oldukça beğenmişlerdi. Bu özellikler sık sık övülürken bir süre sonra başka bir gerçek ortaya çıktı. Kullanıcıların bazıları pilin çok hızlı tükendiğini şikayet etmişti. Kesin bir veri olmadığından tam olarak ispatlanamayan bu sorun mobil güvenlik firması Wandera tarafından yapılan araştırmayla ispatlandı.

iOS 11’de 3D Touch çoklu görev hareketinin kaldırılması, Kontrol Merkezi’nden Wi-Fi ve Bluetooth’un tamamen kapatılamaması bataryanın çabuk bitmesine sebep olan etkenlerden birkaçı. Yapılan araştırmada 50.000 kullanıcının batarya kullanımına bakıldı. Bu kullanıcıların bir kısmı iOS 10 kullanırken diğer kısmı iOS 11 kullanıyordu. Wandera’nın topladığı verilere göre iOS 10 kullanan bir cihaz 240 dakika kullanım süresi sunarken aynı cihaz iOS 11’e geçtiğinde bu süre 96 dakikaya düşüyor. %60’lık bu kayıp özellikle iPhone 5S ve diğer eski cihazlarda çok büyük zararlara neden olabiliyor.

iPhone 7 batarya süresini pek etkilemeyen bu güncellemenin yeni çıkarılan iPhone 8 ve iPhone X’de daha iyi bir batarya performansına sahip olması beklense de diğer kullanıcılar için büyük bir sorun. Kullanıcıların bir çoğu bu sorun sebebiyle önceki sürüme geri dönmeye çalışıyor. Büyük olasılıkla gelecek yeni güncellemelerle düzeltilecek olan bu sorun yine de eski telefon kullanıcılarına sorun çıkaracak gibi duruyor. Güncelleme yapacak olan kullanıcılara tavsiyem; sorunun düzeltilmesini bekleyin ve sonra geçiş yapın. Apple, bu sorunu düzeltmeden bırakmayacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin