Kapat
İncelemeler 654 görüntülenme 0

Intel Yakında Skylake Üretimini Durduracak

OEM piyasasındaki en büyük işlemci üretici olan Intel,yeni seriler üretmeye başlarken aynı zamanda önceki serilerini de üretmeyi bırakıyor.

 

Bir süre önce birçok kullanıcının ilgisini çekerek piyasaya çıkmış ve kullanıcıların bir kısmı tarafından 6000 serisi olarak bilinen Intel Skylake işlemci serisinin üretiminin yakında durdurulacağı Intel tarafından açıklandı.

 

Yakın zamanda Intel 8. nesil olan CoffeLake işlemcilerini duyurmuş, kullanıcıların ilgisini her zaman olduğu gibi yine üzerine çekmişti. Ondan önce ise KabyLake işlemcilerini çıkartarak yine yüksek bir güç elde etmişti. Bunların üstüne Intel Skylake serisinden sonra AMD’nin bir atak yaparak Ryzen serisi işlemcileri çıkararak Intel’e meydan okumasıyla Intel, bir adım geri atarak işlemcilerin fiyatlarını düşürmüştü.Ayrıca bu çıkış Ryzen’den önce çıkış yapmış olan Skylake serisinin satışlarını düşürmüş ve Intel’e zarar vermişti.

 

Intel, Skylake X ve KabyLake X serisi üst seviye yüksek performanslı ve çok çekirdekli işlemcilerini çıkararak AMD’nin Ryzen serisini gölgede bırakarak AMD’nin daha çok çalışması gerektiğini herkese göstermişti. Ancak yine de Skylake’in satışlarında bir düşüş yaşanmıştı. Kısa bir süre önce ise CoffeLake serisi  işlemcilerin duyurulmasıyla Skylake iyice geride kalmıştı.

 

Yapılan açıklamalarda Intel odağını yeni işlemcilerine çevirerek daha yüksek performanslı işlemciler ve kullanıcılarına daha yüksek destek vermek için Skylake serisinin üretimden kaldırılacağını söylüyor. Bunların yanında yeni çıkan işlemcilere karşı rekabet şansının düşmesi de Skylake serisinin üretimden kaldırılmasının bir başka nedeni olarak sayılabilir. Ayrıca, 8000 serisi CoffeeLake mikro mimarisi öncesinde de bu kararın oldukça doğru olduğu ortada.

 

Skylake üretiminin durudurulacağı açıklansa da üretim şimdiden sonlanmıyor.  Son siparişler Mart 2018 tarihine kadar verilebilecek ve teslimatlar da Eylül 2018 tarihinde sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir