İçerisinde Google Olmayan Android Üretildi

0
1.052 görüntülenme

Gael Duval isimli bir geliştirici,ana temelini Android Os’dan alan,içinde  Google olmayan açık kaynak kodlu bir Android sürümü geliştirdi. Bu Android sürümünün adı ” eelo ” oldu.

Milyonlarca kullanıcının kullandığı,özellkle geliştiricilerin kullandığı Android işletim sistemi ilk defa Google olmadan geliştirildi.

Böyle bir şeyin olmasının sebebi de Google. Google’ın verileri takip etmesinin seviyesi iyice çoğaldı. Mesela dün arkadaşınızla xx marka ve model bir araba hakkında mesajlaşırken,yarın Google reklamlarında o arabanın resimlerini görebilirsiniz. Mandrake Linux’un sahibi  Gael Duval bu yüzden böyle bir Android sürümü geliştirdi. Ayrıca Gael Duval eski bir Linux geliştiricisi.

Duval” eelo ” adındaki işletim sistemi temel yapısını Android’den alıyor.Fakat kaynak kodlarında sizleri takip edebilecek bir Google kodu yok. Eğer sahip çıkılırsa Duval’ın bu işletim sistemine sesli asistan vb uygulamaları geliştirmesi bekleniyor.

” eelo ” şu anda BlıssLauncher2 ile test sürüşüne çıkarılmış bir durumda.  Tüm testler tamanlandıktan sonra “eelo web services” adında bir rom çıkacak.

” eelo’yu ” denemek ve geliştirmek istiyorsanız buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bu işletim sistemi umarım bir çok telefon için uyumlu bir şekilde olur.

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin