Kapat
Rehber 3.664 görüntülenme 0

Game Tester’ı mı Olmak İstiyorsun? İşte Yapman Gerekenler!

Game Tester olmak aslına bakarsanız çokta zor bir şey değil.Birazdan da belirteceğim gibi bir kaç püf noktası var bunları becerebildikten sonra gerçekten sizde çok iyi ve başarılı bir Game Tester olabilirsiniz.

Bu yazımızda inceleyeceğimiz konular:

  • Game Tester Olmak
  • Game Tester Ne Yapar?
  • İhtiyacım Olan Şeyler Neler?
  • Maaşı Nasıl?

Game Tester Olmak?

Game Tester olmak için öncelikle gerçekten uzun bir oyun geçmişiniz olması gerekiyor.Uzun geçmişten kastımız profesyonel e-sporcu olmak ya da yayıncı olmak değil tabi ki de. Uzun süreli oyun oynamış olmanız,oyunlar hakkındaki temel bilgilere sahip olmak tarzındaki basit şeyler. Basit diyorum ama sanılan kadar basit değil çünkü bir oyunu oynamak var ve bir oyunu oynamak var demeye çalıştığımı umarım anlamışsınızdır.Tabi ki de birazda yetenek isteyen bu meslek oyun oynamayı sevenler için gerçekten güzel bir meslek.

Amerika’dan bir Game Test ofisi.

Game Tester Ne Yapar?

Game Tester türkçe karşılığı oyun test edicisi tarzında çevirebiliriz.Peki ne yapar bu Game Tester? Game Tester oyun oynar oyunlardaki hataları “bug’ları” tespit eder ve rapor olarak belirtir. Bu işi freelance (herhangi bir iş yerine bağlı olmadan kendi kendisine serbest biçimde) yapan kişilerin sayısı gerçekten az ki bu da o kişilerin ne kadar başarılı Game Tester olduklarını gösteriyor sanırsak. Gerçekten zorlu koşullarda çalışıyorlar mesela örneklendirirsek günde yaklaşık 12 saat ve haftada 80 saat oyun oynayarak test eden kişiler olduğunu bulabiliriz internet üzerinde.Kıssadan hisse Game Tester oyun test eder. Bug’ları bulur ve bildirir. Hata tespiti yapması içinde bir önceki paragrafta belirttiğimiz gibi gerçekten iyi bir geçmişi olması gerekli.

İhtiyacım Olan Şeyler Neler?

İhtiyacınız olan şeylere gelirsek aslında çokta zor değil tahmin etmesi tabi ki de test etmeyi istediğiniz oyun ile ilgili konsol ya da bilgisayar (oyuna göre değişiyor).Her şeyden önce bir iş bulmalısınız tabi ki bunu nasıl yapacağımız konusuna değineceğiz.Öncelikle iş ilanlarına bakmalıyız buna da internet üzerinden kolayca erişebiliriz.Mesela LinkedIn üzerinden.

LinkedIn üzerinde Game Tester ilanları

Şuan baktığımızda ne yazık ki Türkiye’de henüz açıkta Game Tester arayan yok. Sol üst panelde gördüğümüz ülkelerden şirketler iş için uygun kişileri arıyorlar. Gözümüze tabi ki de Rockstar Games çarpmadı değil.Detaylara inersek;

LinkedIn üzerindeki bir Game Tester iş ilanı

Bize burada başvuracak kişiden istenen özellikler verilmiş. Türkçeleştirirsek basitçe bizden herhangi bir tecrübe beklemiyor ve Hindistan ofisinde çalışacak kişi arıyorlar.

Maaşı Nasıl?

Gelelim son maddemize her şey iyi güzel ben ülke ülke gezerim oyunu test ederim hayatımı yaşarım dediniz,dediniz de bu işin parası nasıl peki?

Yabancı bir kaynaktan aldığımız “Amerika” bazlı Game Tester maaş ortalamaları

İşte bu tablo üzerinde de bize verilebilecek olan maaşın tecrübeye göre şekillendiğini de görebiliriz.

 

Umarım Game Tester Olmak rehber makalemizi beğenmişsinizdir! Olur da bir gün Game Tester olursanız lütfen bize yazın başarınızı da biz yazalım! Yorum yapmayı unutmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir