Kapat
Ana Sayfa 1.063 görüntülenme 0

DDR4 Belleklerin Fiyatı Neden Arttı ?

Merhabalar değerli gear4game takipçileri. Sizlere bugünkü yazım da DDR4 belleklerin fiyatının artış sebebini söyleyeceğim. Google’da bu konuyla ilgili makale bulabilmeniz çok zor. Çok uzatmadan  detaylara geçelim.

Bilindiği üzere DDR4 bellekler öncelikle ”masaüstü bilgisayarlar” üzerinde çıktı ve aktiflik gösterdi. 1 seneden fazladır  DDR4 bellek kullananan tek firma Intel’di. Ardından AMD firması da Ryzen işlemciler ile  DDR4 belleklere geçti,Aynı zamanda Mobil cihazlarda da DDR4 bellekler  kullanılmaya başlandı.

En başta ucuz olmasındaki sebep tek kullanıcı olarak Intel vardı. Talep az olunca fiyatta çok düşük oluyordu. Şuanda her platformda DDR4 bellekleri görebiliyoruz.Bu yüzden Bellek (Ram) üreticileri bu kadar çok talebe karşılık vermekte zorluk çekiyor. Malzeme sıkıntısını yaşandığından, fiyatlar bu şekilde oluyor.

Doların  artması,bellek fiyatlarının artmasında biraz yardımcı oluyor. Fakat ana neden: Talebin az olması ve tek firmanın DDR4 bellek kullanmasıydı.

Bellek fiyatlarının aşırı bir şekilde artması,sistem toplayanların baş belası. Sizlere yakın zamanda uygun bütçeli bir sistem toplayacağım. Takipte kalın 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir