Kapat
İncelemeler 892 görüntülenme 0

CoffeLake İşlemciler B150 ve H110 Yonga Setine Uyacak mı?

 

Intel’in son günlerde pazardaki tahtını AMD Ryzen’e kaptırdığına hepimiz şahidiz lakin Intel buna karşılık olarak henüz Kabylake’i yeni tanıtsa bile 8. Nesil (CoffeLake ve Cannonlake) son kullanıcıya sunmaya karar verdi. Aklımızda büyük sorular bırakan soru “Bu sekizinci nesil işlemciler yedinci nesilde olduğu gibi H110 ve B150 yonga setine uyumlu olacak mı?”

 

 

Bu işlemcilerin TDP değerinin 30-45w arası olacağı söyleniyor ve altı ve yedinci nesildekinin aksine performans farkının daha fazla olacağı söyleniyor. Fiyat konusunda Intel pek bir açıklama yapmasa da fiyat politikasını değiştireceğini düşünmüyoruz, Kabylake modellerinden 15-20TL fark ile son kullanıcıya sunulur diye düşünüyoruz.

 

 

Intel’in sekizinci nesil işlemcilerini 1151p uyumu yapacağı aşikar fakat akıllarda kalan soruları hâlen cevaplamış değil. Birçok kişi uymayacağını iddia ediyor fakat internette dolaşan bilgilere göre microcode/Bios Update ile B150 ve H110 yonga setine uyacağı da söylenmiyor değil. Bizim görüşümüz şudur ki, rakibi AMD 2020 yılına kadar soket tipi değiştirmeyeceğini garantilediği için muhtemelen Intel de yeni anakart modelleri sunsa da Bios Update ile B150 ve H110 anakartları 8. nesil destekli hâle getirir. Aksi bir durum olur da sekizinci nesil işlemciler Bios Update ile bu anakartlara uymaz, zorunlu olarak yeni bir anakart gerektirirse gerçekten satış oranlarını gözle görülür şekilde etkileyecektir.

 

 

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, esenlikle kal dostum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir