Che Guevara Yahudi Mi?

0
3.693 görüntülenme

Che Guevara Yahudi mi? Cevabı çok basit EVET. İsterseniz gelin en baştan başlayalım. Bazıları Che Guevara ya umutsuz bir şekilde ölüm arayan bir fanatik ve katil diyor. Bir çok insan ona körü körüne bağlı naif ve sadıktırlar. O gözü kara bir şekilde şüpheli ve kötü fikirleriyle diğer insanların hayatlarını alır. Parlak amerikan devrimci , ” özgürlük adası “konusu zirveye ulaşan ve yabancı topraklarda öldürülen Che Guevara kimdi ? O öldükten sonra bile düşmanlarının nefret bağlamlarının hiç bitmemesinin sebebi neydi ?

Che Guevara Yahudi mi?

Muhtemelen her şey 1964 yılının sonlarında başladı. Ernesto ‘nun annesi yakın hissettiği oğluna hayatının şaşırtıcı tarihini açıkladı. Celia De La Serna 1908 yılında rusyadan gelen yahudi bir göçmendi. Celia katliam sırasında öldürülen teyzesinin anısına ,18 yaşına kadar geleneksel yahudi eğitimi aldı. Ancak resmi olarak olgunluğa geldiğinden hemen evini ve dinini terk edip Yahudi ismini değiştirdi. Bir yıl sonra Arjantin bir yerli olan Ernesto Guevara Linch ile evlendi ve bir yıl sonra Ernestoya bir doğum yaptı. Ne Che ne de diğer dört kardeşi onun yahudi kökeninden hiç şüphe etmedi.

Celia bu konuda kocasına hiç bir bilgi vermeden onun yahudiliğini gizledi. Bütün bunlara rağmen o ölümünden kısa bir süre önce sırrını sevgili oğluna emanet etti. Sarsılmış olan Che bir yahudi olduğunu öğrenir ve yahudi geleneğine göre eski dünyasında annesinin akrabalarıyla yakın bir bağı vardı. Celia kardeşi Samuel, o daha on sekiz yaş büyük. Rusya’da kaldığını ailesi biliyordu. Kız kardeşi gibi o da Arjantin’e gitmeyi reddettikten sonra, Siyonist nedenlerle, anne ve babasının evini terk etti. Celia ailesi ayrılmasından sonra, Filistin‘e taşındı. Che ‘nin ruhunda annesinin yol açtığı karmaşayı tahmin etmek mümkündür. Daha önceleri asla yahudiler ve israil hakkında bir şey düşünmemişti. Hırslı bir şekilde onun insanları hakkında yazılar okumaya başladı.

19 Şubat 1965 tarihinde Che Guevara Mısır ‘a geldi. Mısır ve Suriye ‘nin de içinde bulunduğı Birleşik Arap Cumhuriyetinde 24 şubata kadar 1 hafta kalacaktır. Yaklaşık olarak 2 hafta Mısırda kaldıktan sonra 1 Martta Nil Vadisinde yeniden görülür. Peki Kübalı Bakan 24 şubatla 1 mart arasını nerede geçirdi ? Bu sorunun cevabı bazı CIA belgelerinin gizliliği kaldırıldığında yani 2007 yılında bilindi.

25 Şubat 1965 tarihinde, Guevara Kıbrıs için Mısır’ı bırakır ve İsrail’e geldiğinde ,ilk kez sahip atalarının topraklarını girdi. Guevara amcasının ailesini bulmak neredeyse imkansız olan girişimi Haifa göç hizmetine yeniden döner ve mucize gerçekleşir çünkü aynı yaştaki kuzenini bulur. Ancak kuzeni ebeveyn soyadını değiştirmedi. Ariel Şaron’un Sonunda Ernesto Che Guevara, bu kuzeni, genelkurmay savaş eğitimi bölümünün Tümen Komutanı geçenlerde Tümgeneral rütbesine terfi Tel Aviv’de toplanır.

Guevara’nın kendi karı için yine o “onun yardım etmek için insanlar devrimler“satıyor dayatması SSCB tarafından açıklanmıştır. Konuşma bir hakaret olarak algılanan Moskova’da Che ve Fidel Castro arasındaki ilişkiler sonunda zarar görmüş .14 Mart’ta Kumandan Havana ya geldiğinde ve 1 Nisan veda mektupları ailesi, çocukları ve en yakın arkadaşı Fidel, hangi eski Küba vatandaşlığını reddeder yazıyor. 1965 yılının ilkbaharında Che Küba, bilinmeyen bir yöne doğru kendini bırakır.

Resmi tasvirlere göre Che Guevara Belçika Kongo da görülür ve hükümeti devirmesi amacıyla partizan yetiştirdiği iddaa edilir. Ancak, Kongo daki savaş çok başarısız bir çekimde sürmüş ve che sadece bir örtü gibi bunun üstünü kapatmak istemiştir. Gerçekte Afrika da kalmayıp hemen Kudüse gitmiştir.

Guevara ‘nın kuzeni ona ,onun arkadaşlarına ve yaşıtlarına haber verir. Rabbi Eliyahu Shaar Ishuv Cohen sermayenin belediye başkan yardımcısı görevini meşgul eder. Yeshivat Merkaz Ha Rav – Shaar Ishuv Cohen rehberliği altında, Guevara dini-Siyonist hareketin merkezini, Yahudi geleneğine dönüştüren bir yolu başlatır.

Bunun gibi bir çok geçmiş hikayeler bulunmaktadır. Şimdi Che Guevara hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin