Kapat
İncelemeler 1.207 görüntülenme 0

Bilgisayarımız Hep Açık Mı Kalmalı, Yoksa Arada Sırada Kapatmalı mıyız ?

Bir çoğumuz evinde,ofiste,okulda kısacası hayatın bütün alanlarında bilgisayarımızı sıklıkla kullanmaktayız. Ayrıca bazılarımız bilgisayarı üzerine çok düşkün, bazı aralıklarla termal macununu değiştirir, temizliğini yapar vb. sebeplerden dolayı. Peki bunların hepsinden sonra aklımıza şu soru geliyor; Bilgisayarımız Hep Açık Mı Kalmalı, Yoksa Arada Sırada Kapatmalı mıyız ? Bugün ki yazımız da bu konuyu ele alacağız.

Öncelikle belirtmek isterim ki bilimsel açıklaması yok maalesef. Çünkü ikisini de savunan gruplar bulunmak da ve bu iki grup’da kendilerine göre mantıklı bir cevapları var.

İlk başta bilgisayar hep açık mı kalmalı ? sorusuna cevap verelim ;

Bilgisayarın açık kalması hepimizin de tahmin edebildiği gibi elektirik faturasını kabartıyor. Ayrıca bilgisayar’da bulunan haraketli parçalarının (fan, DVD okuyucusu,HDD) eskimesine neden olduğu söyleniyor. Özellikle de mining’ciler için. Kısaca özetlemek gerekirse bu şekilde.

Şimdi de  Yoksa Arada Sırada Kapatmalı mıyız ? sorusuna cevap verelim ;

Bu sorunun cevabı biraz daha zor. Ama biz yine de cevaplayalım. Öncelikle bu soru (Şimdi de  Yoksa Arada Sırada Kapatmalı mıyız ?) aklımız da şu soruyu canlandırıyor ; Niye zararlı olsun ?

Şöyle açıklamak gerekirse ; bilgisayar açık iken bildiğiniz üzere çok ısınıyor ve bilgisiyarda ki bazı lehimleri az da olsa eritiyor, ondan sonra bilgisayarı kapatınca da lehim soğuyor. İşte bu durum lehim’in eskimesine neden oluyor. Ve bu durum özellikle ekran kartın da bulunan lehimleri etkiliyor ve ekran kartı üzerinde ki kondansatörlerin yerinden çıkmasına yol açıyor, sonuç olarak da ekran kartımızın çalışmamasına neden oluyor. Aynı durum anakart içinde geçerli. Ondan sonra ekran kartı fırınlama gibi yollarla bu sorun bazen çözülebiliyor.

Umarım bu yazı aklınızda ki soruyu gidermiştir. Gerçekten de çok değişik bir konu. Bilgisayarı kapatsan zaralı, hep açık tutsan zararlı diyenler var.  Siz bu konu hakkında ki görüşlerinizi yorum da belirtebilirsiniz. He bu arada bu yazı bilgisayar kullananlar için veya merak edenler  için yazılmıştı. Bilgisayar almak isteyen ancak karar veremeyen  okurlarımızı da unutmadık tabi ki isterseniz aşağıdaki LİNK’e tıklayarak bilgisayar toplama rehberini okuyabilirsiniz.

Sistem toplama rehberi : LİNK

Bir daha ki yazımız da görüşmek üzere Gear4game ailesi !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir