Bazı Teklikeli Yazılımlar Hakkında Bilgiler

0
839 görüntülenme

Bilindiği üzere,sosyal oyun ve içerik paylaşım,uygulamalarında insanları dolandırma ya yönelik uygulamalar ve sahte reklamlardan oluşan bir ton hırsızlık mevcut. Bu yazıda özellikle günümüzde insanların en çok kullandığı platformlarda gerçekleşmiş olan sahtecilik, korsancılık ve dolandırıcılık gibi hususlardan bahsedeceğiz.

Bilindiği üzere günümüzde çocukların sahip olduğu teknoloji imkanları günden güne artmakta,her ne kadar ebeveynler için bu çok yetenek gerektiren bir mesele gibi gözükse de, itiraf edilmiş bazı gerçeklerden biride en başından beri akıllı telefonların arayüz ve kullanımlarını tabiri caizse “bir aptalın anlayacağı kadar basit ve bir bebeğin kullanabileceği kadar kolay” olarak tasarlanan bu akıllı telefonlar en sonunda çocuklar için tehlike ve korsanlar için bir silah olmuş ve +18 içeriklerden tutunda sahte reklam,bildiri veya olası herhangi bir siber saldırıda telefonunuzdaki kameralara kadar her şeyi ele geçirebilme imkanı doğmuştur.

 

   Check Point Software Technologies adındaki bir şirkette bulunan araştırmacılar tarafından bulunan,aslında çocuk oyunuymuş gibi suçsuz gibi gösterilen 60 uygulama Google Play Store dan kaldırılmasıyla birlikte, Google firması bir şeyin daha farkına varmıştır. “Çok emin bir şekilde güvende sandıkları platformun bile tehlikede olduğu”. Siber zorbalar ve yasa dışı para ikmalleri ile birlikte yeni bir yazılım geliştirmek isteyen Google firması Check Point Software Technologies adındaki firma ile ortak olmuş ve bu tarz sahte reklam ve dolandırıcılık için özellikle çocukların kullandığı uygulamalara yüklenen zararlı yazılımları tespit eden bir kod geliştirmişler. Her ne kadar hala gelişme aşamalarında da olsa bu tarz girişimlerin yapılması iyiden iyiye güvenliğimizin önemsendiği anlamına geldiğinde unutmayalım.

 

Yüklenen uygulamalar doğrultusunda en çok fark edilen zararlı yazılımların tarzlarını derledik: -SAHTE VİRÜS Şaka gibi gelebilir fakat virüsün de sahtesini yapan korsanlar,artık indirdiğiniz bir uygulama sonucu cihazınızda zararlı yazılım varmış gibi zararlı yazılım uyarı vermesini ve cihazı yavaşlatmasını sağlayan yazılımlarında bu zararsız gibi gözüken uygulamalar yüklemekte ve sizin bilmediğiniz bir virüs koruma programıymış gibi gözüken bir uygulamayı indirmenizi sağlayarak hem onlara para kazandırmasını hemde gerçekten virüs yükleyerek sahip olduğunuz şahsi bilgileri almayı sağlayan uygulama ve kodlar türetmişlerdir. -SAHTE REKLAM Her ne kadar sanki uygulama yapımcıları o firmayla anlaşmışta reklamını veriyormuş gibi gözükse de aslında yüklenen uygulamalardaki o reklamlarında kötü amaçları var.

Özellikle son günlerde ClickJack adını verdikleri ve herhangi bir yanlış hareketle tüm yetkiyi onlara vermenizi sağlayacak reklam panoları çıkartmış ve bu uygulamalara koyarak hem reklamdan para kazanmış hemde cihazınızı sizden daha iyi yönetmenin bir yolunu bulmuşlardı. yönetmenin bir yolunu bulmuşlardır.

     +18 İÇERİK Aslında herkesin bildiği üzere pornografik içerikler ile henüz çocuk yaşta insanların bilinç altına işlenen düşüncelerle her ne kadar zararsız gibi gözükse de ilerideki aşamalar sonucu insanlara ciddi zararlar getirebilecek bu sistem genelde 25. kare adını verdiğimiz her ne kadar görmediğinizi sansanız da bilinç altınıza işlenen gizli mesaj ve yanlış içerikler ile gençlerin beyni yıkanmaktadır. Günümüz şartlarında cihazlar için güvenlik önlemleri alınmaması dan ötürü aslında kart bilgilerinize kadar her şeyi ulaşabilecek şekilde korsanlara imkan vermiş olduğunuzu fark etmemiş olabilirsiniz. Fakat bizim size bu yazıyı yazma sebebimiz de bu:Güvenlik. Her ne kadar önemsiz sanıyorsanız da cihazlarınıza ebeveyn kilidi gibi bilindik ve marka değerine sahip koruma programlarıyla koruyarak hem çocuğunuzu hemde kendinizi korsanlar ve zararlı yazılımlardan korumuş olursunuz.

İnsanların sahip olduğu soygun durumları git gide sanal aleme yaklaşmakla beraber son bir soru ile bu yazımızı burada sonlandırmak isterim. Evinizin kapısı ve penceresi açık bir şekilde ve hiç bir şekilde tanımadığınız bir adamı güvenlik diye yanınıza alarak,rahatça uyuyabilir misiniz ?

CEVAP VER

Yorumunuzu Girin
İsminizi Girin