Kapat
apple verilerinizi güvende tutuyor mu
Mobil 880 görüntülenme 0

Apple, Verilerinizi Takip Edenlerden Sizi Koruyamaz!

Verilerin gizliliği koruma savaşını verildiği şu dönemlerde kişisel bilgilerin korunması bir takım teknolojiler tarafından içten içe bir savaş vermektedir.

Geçen hafta Dünya çapında yapılan Developers konferansında (Geliştiriciler konferansı) tüketici elektroniği için parmak izi ve sosyal medya izleyicilerini Safari ‘den veri izlenmesini engellemek için araçlar tanıttı.

Apple gizlilik hakkında çarpıcı bir noktaya değindi

Apple ‘da yazılım mühendisi başkan yardımcısı olarak görev yapan Craig Federighi, WWDC ‘ye verdiği röportajda: ” Özel verilerinizin gizli kalması gerektiğine inanıyoruz. Yanlış bir şey yaptığınız ya da saklanacak bir şeyiniz olmadığı için değil, cihazlarınızda çok fazla hassas verilere sahip olduğunuzdan ve bunu gören kişinin siz olmanız gerektiğini düşünüyoruz.” sözlerini belirtti.

Apple’da verilen takip edilmesi konusunda endişelenecek bir durum var mı?

Aslında var. Gizlilik uzmanları, Apple’ın yeni özelliklerini sevinçle karşılarken, bunun İnternet’in büyük gizlilik açığına bir yara bandı gibi olduğunu söylüyorlar. Apple gibi büyük ve etkili bir şirketin, kullanıcılarını yeterince korumaya yönelik mücadele edebileceği söylüyor. Sonuçta, Apple’ın hamlesi doğrudan Facebook ve Google’ı içeren bir sektöre karşı koyabilir.

Her yeni teknolojiyle beraber gelen gizlilik araçları kesinlikle verilerin takip edilmesini önleyemez. Her zaman önemli bir veri skandalı vardır. Facebook’un Cambridge Analytica skandalı patlak verdiğinde, herhangi bir üçüncü taraf izleyicilerle hiçbir ilgisi olmasa da, Ghostery’u arayan insanlarda büyük bir artış olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir